ppnt gdynia | centrum designu

Wystawa “Ludzie z fabryki porcelany”

Zapraszamy do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia na wystawę „Ludzie z fabryki porcelany” prezentującą wyjątkowe naczynia, które choć powstały w dużej fabryce noszą na sobie znak ludzkich dłoni.

Wystawa zakończona

Serwis „Ślad człowieka” powstał na fabrycznej linii produkcyjnej, wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku pozostaje prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowuje dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę czynnika ludzkiego w produkcji przemysłowej. Naczynia powstały przy współpracy ceramika i antropolożki, podczas badań nad różnymi rodzajami wiedzy i wartością pracy.

Naczynia wyprodukowano  jako część projektu „Ludzie z fabryki porcelany”, realizowanego w Ćmielowie, w jednej z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce, która obecnie jest własnością spółki Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. Projekt ”Ludzie z fabryki porcelany” jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2016-2018.

Wystawa powstała z inicjatywy i we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Prezentowana była na Design March w Islandii (2016), Designblok w Czechach (2017) oraz podczas Triennale Ceramiki UNICUM 2018 w Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie. 

kuratorzy wystawy:
Ewa Klekot - antropolożka, Uniwersytet Warszawski i School of Form, Poznań
Arkadiusz Szwed - ceramik, School of Form, Poznań

organizator: 
Gdynia | PPNT Gdynia | Centrum Designu  

kiedy?

wernisaż: 15.11 godz. 19:00
wystawa: 16.11-31.12.2018 | godz. 10:00-18:00 (codziennie oprócz świąt)

oprowadzanie kuratorskie: 
15.11.2018 | godz. 19:15 


gdzie? 
PPNT Gdynia | budynek IV 
galeria F0.20
al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia 

--- 
KONKURS! 
Kruche wspomnienia – wygraj zestaw z  serwisu „Ślad człowieka. 
Chcesz wziąć udział w konkursie? Masz dwie możliwości: 
1. Opisz ulubione naczynie oraz historie z nim związaną, która wzbudza w Tobie największe emocje, dobre lub złe, i dlaczego. Kubek, z którym się nie rozstajesz, filiżanka po babci, talerzyk z dzieciństwa? Odpowiedzi na zadanie należy nadsyłać drogą mailową na adres: e.chudecka@ppnt.gdynia.pl do dnia 31 grudnia br. 
2.  Zrób zdjęcie na wystawie i umieść je na swoim koncie instagramowym z oznaczeniem: @centrumdesignu.gdynia, @ppnt_gdynia, #ludziezfabrykiporcelany oraz #polskiefabrykiporcelanycmielow. 
Dla laureatów przygotowaliśmy 3 zestawy porcelany zawierające filiżanki do herbaty i filiżanki do kawy ze spodkami oraz kubki. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem (https://bit.ly/2LIGS7g). 

------------
WYNIKI:

Laureaci:

1. 
Opisz ulubione naczynie oraz historie z nim związaną.

Monika Adaszewska
"
Mała dziewczynka w fartuszku, na głowie dwa mysie ogonki (czy to ja?). Najpierw ukręci w misie masę na ciasto, włoży je do pieca. Czekając aż się upiecze, pozamiata, posprząta w mieszkaniu. Za chwilę niesie na paterze żółciutką babkę piaskową". Ile razy opowiadałam  w myślach tę historię? Pewnie tyle, ile razy jako dziecko jadłam pomidorową, ogórkową czy krupnik i w ciszy śledziłam historyjkę w trzech obrazkach, namalowaną na brzegach mojego dziecięcego talerzyka do zupy. 
Tyle samo razy odkrywałam na jego dnie sens tej opowieści: chłopca w czapce, pędzącego na rowerze. To dla niego piekła ciasto, dla niego te przygotowania. Musiałam zjeść do końca, bo inaczej nie dotarłby do niej i byłoby jej (mi) smutno. Taki cel - zjeść tyle, żeby spod kałuży pomidorowej wyłonił się rowerzysta z rozwianym szalikiem.
Nie pamiętam dziś, czy któryś z rodziców wymyślił dla mnie tę historyjkę. Nie czytali mi i nie opowiadali bajek, więc podejrzewam, że i tę sama sobie ją ułożyłam i sama opowiadałam. To jedno z wielu opowiadań, jakie miałam w głowie, toczyły się w niej, ubarwiając takie sobie dzieciństwo.  
Mam go do dziś, samotnik, dawno nie pamięta kubeczka i podstawka, z których został dawno temu osierocony. Nie używam go już, jest pod ochroną, niczym eksponat w muzeum. Boję się, że lekko wytarte kalkomanie zniszczą się i znikną zupełnie. Że na jego brzegu, prócz tego jednego, dającego się wyczuć pod palcem wyszczerbienia, pojawi się kolejny niechciany owoc nieuwagi czy pośpiechu. Nie jadły też z niego moje dzieci, jest tylko mój, tylko ja wiem, jakie emocje niesie. Kiedyś dostaną go z tą opowieścią.
 
Dziś pojawiła się myśl, że przecież historyjkę z talerzyka jako pierwsze opowiedziały pracownice/pracownicy fabryki porcelany Wawel, skąd pochodzi naczynie. Ciekawe, czy ozdabiając prawie cztery dekady temu wizerunkiem dziewczynki w fartuszku tysiące talerzyków, kubków, filiżanek przyszło im do głowy, jak wpłyną na życie niejednego dzieciaka w szaro-burym PRLu :)  "


Barbara Stelmachowska

"Historia mojego ulubionego naczynia jest związana z festiwalem Gdynia Design Days. Od kilku lat biorę w nim udział zarówno jako uczestnik, jak i dokładając od siebie organizację jednych z warsztatów. Bardzo lubię ten czas, czuję że jestem otoczona ludźmi zafascynowanymi designem i wspaniałymi wystawami.
W tym roku udało mi się wziąć udział w warsztatach z Fenek Studio i po raz pierwszy pracować z porcelaną. Szybko zakochałam się w tym medium, w jego staroświeckości i nieprzewidywalności. Naczynia, które odlałam i wypaliłam trafiły do moich przyjaciół. Wiedziałam, że są piękne i że im się zwyczajnie spodobają, ale po raz pierwszy zauważyłam taką więź między przedmiotem użytkowym, w zasadzie zwyczajnym kubeczkiem przeznaczonym do picia, a jego właścicielem. Okazało się , że to nie jest zwyczajny kubek. To jest kubek, w którym pije się pierwszą poranną kawę zaraz po odwiezieniu dzieci do przedszkola, tę która smakuje najlepiej. To  jest kubek, który ignoruje piętrzące się w zlewie brudne naczynia- on jest myty od razu po użyciu. Odstawiany na najwyższą półkę w kuchni, żeby przypadkiem się nie potłukł. 
 
Ten kubek pokazał mi nowy (dla mnie) sposób na projektowanie produktów w sposób zrównoważony i ekologiczny. Przedmiotów, do których użytkownik się przywiązuje i których nie wyrzuca znudzony po miesiącu. Dziękuje porcelano:)"

2. 
Zrób zdjęcie na wystawie i umieść je na swoim koncie instagramowym.

@aroundmycloset 
za zdjęcie z dnia 22 grudnia 2018. 

Dodatkowo przyznane zostały 3 wyróżnienia za wspaniałe historie związane z porcelanowymi naczyniami dla:

Klaudia Sobczak
Paweł Józwiak
Patrycji 

Gratulujemy i dziękujemy za wszystkie piękne historie oraz zdjęcia!