ppnt gdynia | centrum designu

re:design Abrahama 37

Dobiegła końca realizacja zwycięskiego projektu w konkursie na wdrażanie dobrych praktyk projektowych organizowanego przez PPNT Gdynia | Centrum Designu. W ramach cyklu re:design Stowarzyszenie Taffic Design objęło swoimi działaniami kamienicę przy ulicy Abrahama 37. 

Projekt re:designu pod kuratelą Jacka Wielebskiego realizował duet S.C Szyman i Maciej Połczyński. Pierwszy z nich jest artystą znanym dla gdynian, ma na swoim koncie dużą realizację muralową przy ulicy Mściwoja oraz solowe wystawy w tutejszych galeriach.

Elewacja imponującego modernistycznego budynku Panta Rei, którą dotąd zasłaniały reklamy i źle zaprojektowane szyldy, w pierwszym etapie została oczyszczona z banerów i kasetonów. By przywrócić jej świetność i podkreślić walory architektoniczne, projektanci i artyści działający w ramach Traffic Design, stworzyli nowe elementy identyfikacyjne: oznakowanie kamienicy, szyld wizytówkowy zbierający informacje o prowadzonej w budynku działalności oraz detale architektoniczne: bramę i lampę. Ważne jest również bezpośrednie otoczenie kamienicy, dlatego w miejscu starej wycieraczki powstało zdobienie chodnika. Dodatkowo kultowy lokal Desdemona, od lat prowadzony w parterze, został wyposażony w nowy szyld. 

"Naszym zadaniem było uporządkowanie chaosu związanego z reklamą i szyldami. Nie sililiśmy się na ekstrawagancję, staraliśmy się raczej dopasować do architektury i stworzyć coś stonowanego z chwytliwymi detalami, takimi jak klamka do bramy."  
SC Szyman, projektant

Kurator i nadzór technologiczny: Jacek Wielebski 
Artyści: SC Szyman, Michał Połczyński 
Koordynacja: Małgorzata Bujak 

Więcej informacji o projekcie 

Projekt realizowany dzięki dotacji 
Miasta Gdyni w ramach otwartego konkursu ofert na wdrażanie dobrych praktyk projektowych 2018.