ppnt gdynia | centrum designu

Warsztaty Learning Factory EcoDesign

Interesujesz się zrównoważonym rozwojem? Chcesz tworzyć produkty i usługi minimalizując ich negatywny wpływ na środowisko? Weź udział w warsztatach prowadzonych przez Dr. Maxa Marwede, specjalistę z Instytutu Fraunhofera i stratega designu, Tapani Jonkinena, twórcy m.in. kultowej Nokii 3310 i dowiedz się, jak zbudować model biznesowy oparty na założeniach gospodarki obiegu zamkniętego. 

Learning Factory EcoDesign to praktyczne, kreatywne i interdyscyplinarne dwudniowe warsztaty podczas których uczestnicy przejdą przez sprint ekoprojektowy w oparciu o narzędzia design thinking. Dzięki tej metodzie nauczą się  tworzyć innowacje, szybciej odpowiadać na wyzwania projektowe oraz skuteczniej przeradzać pomysły w prototypy i gotowe rozwiązania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować w interdyscyplinarnych zespołach, w których stworzą modele biznesowe zgodne z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. Wspólnie sformułują wyzwanie projektowe i odpowiedzą na pytania: 
o   Jak zminimalizować negatywny wpływ produktów lub usług na środowisko? 
o   Jakie są potrzeby użytkowników?
o   W jaki sposób można naprawić produkt lub wykorzystać go ponownie? 
o   Jakie dodatkowe usługi mogę zaoferować? 
o   Jak stworzyć zrównoważony model biznesowy? 
o   Którzy partnerzy są istotni w cyklu życia produktu?   

Celem warsztatów nie jest opracowanie idealnego rozwiązania, ale zrozumienie procesu ekoprojektowania i poznania narzędzi, które można wykorzystać w swojej pracy na co dzień.     

Warsztaty połączone będą z wizytą studyjną w gdyńskiej manufakturze TAMO wpisującej się w ideę zrównoważonego rozwoju. 

Koncepcja Learning Factory Ecodesign została opracowana i zrealizowana przez ekspertów z Instytutu Fraunhofera na zlecenie Niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska. 

dla kogo? 
o   projektanci 
o   studenci studiów projektowych 
o   przedsiębiorcy 
o   inżynierowie 
o   wykładowcy 
o   osoby zainteresowane zrównoważonym rozwojem  i  wdrażaniem założeń gospodarki cyrkularnej 

co możesz zyskać?
 
o   poszerzysz wiedzę o gospodarce obiegu zamkniętego 
o   poznasz nowe narzędzia i metody opracowane przez ekspertów ds. ekoprojektowania 
o   podniesiesz konkurencyjność poprzez wprowadzanie zrównoważonych innowacji 
o   dowiesz się jak zoptymalizować procesy i zaoszczędzać koszty produkcji 
o   nawiążesz ciekawe kontakty 

kiedy? 
14.11.2018 | godz. 10:00-16:45 (*dla chętnych godz. 19:00 networking dinner) 
15.11.2018 | godz. 09:00-16:30   

gdzie?
 
PPNT Gdynia, bud. IV, sala F0.17 (parter) 

Warsztaty w j. angielskim   
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy (link). 
Ilość miejsc: 25. 

prowadzący: 
Dr. Max Marwede - pracownik naukowy Instytutu Fraunhofera oraz Postdoc na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie związany z grupą badawczą „Obsolescence as a challenge for sustainability – causes and alternatives“. Jako specjalista w zakresie zrównoważonego rozwoju, pracuje nad rozwojem eko-innowacji i wydłużaniem życia produktów. Wspiera firmy w projektowaniu zrównoważonych rozwiązań, a także udziela konsultacji władzom publicznym w zakresie unijnych wymogów dotyczących gospodarki cyrkularnej. Max posiada doświadczenie w zarządzaniu projektami w dziedzinach takich jak: nowe technologie, automatyzacja, odnawialne źródła energii, elektronika. Zajmuje się także działalnością edukacyjna, prowadzeniem szkoleń i moderowaniem spotkań o zrównoważonym rozwoju.   
Tapani Jokinen - projektant z 25 letnim doświadczeniem, m.in. były Head of Design Portfolio and Strategy at Microsoft / Nokia odpowiedzialny za powstanie kultowej Nokii 3310.  Obecnie konsultant projektowy, właściciel TJ-Design, Chief Design Officer w Circular Devices, fińskim startupie Sustainable Puzzlephone, a także  specjalista w zakresie ekoprojektowania współpracujący z Instytutem Fraunhofera, gdzie łączy wdrażanie innowacji w myśl zrównoważonego rozwoju  i etycznego biznesu oraz wspiera procesy przechodzenia z gospodarki linearnej na cyrkularną.  Tapani jest jednym z autorów programu  edukacyjnego "Ecodesign Learning Factory", w którym poprzez warsztaty, czy konferencje naucza jak tworzyć produkty i usługi minimalizując ich negatywny wpływ na środowisko, a także doradza, jak tworzyć  zrównoważone modele biznesowe.

Działanie realizowane jest w ramach projektu  EcoDesign Circle i  współfinansowane ze środków EFRR z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020.