ppnt gdynia | centrum designu

New European Bauhaus Lab – nowa platforma dialogu

Rozpoczynamy kolejny etap współpracy w ramach NEB. Rezultaty fazy współprojektowania (co-design phase) wpłynęły na sposób komunikacji i wprowadzone założenia.  W celu wsparcia wdrażania kolejnych etapów, Komisja Europejska stworzyła New European Bauhaus Lab czyli przestrzeń do dialogu i współpracy dla społeczności związanych z inicjatywą.  

W styczniu 2021 r. rozpoczęto fazę współprojektowania celu zdefiniowania potrzeb i sposobu myślenia o estetycznych, zrównoważonych i inkluzywnych rozwiązaniach dla naszej przestrzeni życiowej. Zauważono silną potrzebę wymiany doświadczeń partnerów. Jednym z priorytetów stało się stworzenie infrastruktury wspomagającej współpracę, w tym platformę cyfrową wymiany myśli.

New European Bauhaus Lab to przestrzeń dialogu i współpracy społeczności NEB.
W ramach Think Tanku przedstawiciele oficjalnych partnerów inicjatywy będą współtworzyć, prototypować oraz testować narzędzia, rozwiązania i działania, które pomogą implementować  założenia NEB.  


Dialog i współtworzenie pozostanie niezbędne i będzie ewoluować w świetle przyszłych rezultatów,  implementowania założeń NEB. Lab będzie kontynuować idee współpracy, która łączy różne dziedziny życia i dociera do przedstawicieli: społeczeństwa, przemysłu i polityki, aby łączyć ludzi i wspólnie projektować nowe zrównoważone rozwiązania. W ramach New European Bauhaus Lab partnerzy będą nadal wspólnie przyglądać się w jaki sposób żyjemy oraz projektować zrównoważone innowacje mające realny i pozytywny wpływ na środowisko, za które odpowiadamy wszyscy.

NEB ma na celu nie tylko przybliżyć ludziom zasady Europejskiego Zielonego Ładu, ale być siłą napędową do jej urzeczywistnienia w atrakcyjny, innowacyjny i zorientowany na człowieka sposób. Inicjatywa ma stworzyć przestrzeń interdyscyplinarnego dialogu oraz wspólną platformę projektową i kreatywną, w której architekci, artyści, studenci, naukowcy, inżynierowie i projektanci współpracują nad systemowymi zmianami poprzez połączenia designu i zrównoważonego rozwoju. Jest to ruch oparty na zrównoważonym rozwoju, dostępności i estetyce. Komisja Europejska określiła nowe inicjatywy i działania, aby rozwijać i implementować zrównoważone rozwiązania. Określono cztery główne osie tematyczne:
  • ponowne połączenie z naturą
  • odzyskiwanie poczucia przynależności
  • nadanie priorytetu miejscom i osobom, które tego najbardziej potrzebują
  • promowanie długoterminowego myślenia o cyklu życia w ekosystemie przemysłowym

Za działaniami stoją również fundusze. Na finansowanie działań przeznaczono około 85 mln euro z programów UE. Ponadto Komisja zaprosi państwa członkowskie do wdrażania lokalnie zrównoważonych strategii , a także wzięcia udziału w programach w ramach polityki spójności.

W ten sposób inicjatywa pomoże przełożyć Europejski Zielony Ład na pozytywną, namacalną transformację miejsc wokół nas, ale także środowiska, które umożliwia innowacje i naszego sposobu myślenia. Jak powiedziała przewodnicząca von der Leyen podczas orędzia o stanie Unii w zeszłym tygodniu: „Jeśli Europejski Zielony Ład ma duszę, to jest nim Nowy Europejski Bauhaus!”.
Wiosną 2022 roku w Brukseli odbędzie się również pierwsza edycja New European Bauhaus Festival, aby zwiększyć zaangażowanie obywateli.
Dowiedz się więcej.