ppnt gdynia | centrum designu

EconoMY. Jak WSPÓŁtworzyć zrównoważony biznes?

Podczas kolejnego wydarzenia z cyklu DtB Sustainability Meetings dowiesz się, w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą skorzystać z nowych form współpracy i partnerstwa z różnymi interesariuszami oraz jak dbałość o ich potrzeby oraz trwałe relacje mogą wpływać na rozwój firm czy osiągnięcie wspólnych, zrównoważonych celów. Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia w Krakowie w przestrzeni HEVRE, na piętrze +1. Drzwi otwarte będą od godziny 17:30.


Łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo. Analogicznie siła zrównoważonego biznesu zależy od siły jego relacji z interesariuszami. Dotyczy to zarówno odbiorców, konkurencji, pracowników, dostawców i wytwórców, jak i przedstawicieli pierwszego i trzeciego sektora. 

Zrównoważony biznes, zgodnie z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego, nie może być realizowany wyłącznie wewnątrz firmy - bez uwagi na to, co ją otacza i na co ma pośredni lub bezpośredni wpływ. Takie podejście wymaga zmiany perspektywy z Ja na My.
 
Ekonomia interesariuszy (ang. stakeholders economy) to podejście, którego celem jest tworzenie długoterminowych i trwałych korzyści dla wszystkich interesariuszy, w tym pracowników, klientów i całych społeczności, a także środowiska, przy jednoczesnym generowaniu zwrotów finansowych dla inwestorów. Dzięki długofalowej współpracy firmy mogą poprawić swój wizerunek, przyciągnąć klientów, utalentowanych pracowników oraz budować model biznesowy odporny na gospodarcze, społeczne i środowiskowe wyzwania współczesności.

Program wydarzenia obejmuje studia przypadku firm Smogathon oraz Fixit i prezentację Karoliny Harazim. Analiza tych przykładów rozpocznie dyskusję z udziałem publiczności, w której wezmą udział: Karolina Harazim (tak, nie, nie wiem), Maciej Ryś (Founder of Smogathon) i Mariusz Ryło (CEO Fixit SA).

DtB Meetings jest częścią głównego wydarzenia Design talks Business Sustainability Summit, które odbędzie się w ramach festiwalu Gdynia Design Days.

agenda: 
17:30-18:00 Drzwi otwarte - animowany networking
18:05-18:45 Prezentacje. Studia przypadku
18:45-19:20 Moderowana dyskusja panelowa
19:20-19:45 Animowany networking
Po godzinie 20:00 startuje DJ Set.

spotkanie: EconoMY. Jak WSPÓŁtworzyć zrównoważony biznes?
kiedy?
26.04.2023, start godz. 18:00 (otwarcie drzwi 17:30)
gdzie? HEVRE, Beera Meiselsa 18, 31-058 Kraków
wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy

moderacja: Henryk Stawicki 
goście:   
Karolina Harazim (tak, nie, nie wiem)
Jest specjalistką do spraw komunikacji z bogatym doświadczeniem zawodowym i dużym zapałem do odkrywania nowych możliwości. Współpracuję często z organizacjami w procesie dynamicznego wzrostu i zmian. Koncentruję się na tworzeniu oraz wdrażaniu długoterminowych strategii komunikacji i projektowaniu oraz zarządzaniu działaniami w obszarze Social Impact. Karolina jest entuzjastką ruchu B Corp i filozofii biznesu realnie zmieniającego świat na lepsze. W swojej pracy wykorzystuje doświadczenie w biznesie, NGOsach i akademii łącząc pozornie odległe światy – kiedyś sztuki i biznesu, teraz biznesu i aktywizmu. Głównymi narzędziami jej pracy są słowa i czas. Karolina Obserwuje, konsultuje, zarządza i reprezentuje. Z zaangażowaniem przetwarza problemy w rozwiązania, Tłumaczy aktywistyczne porywy serca na wartości zrozumiałe dla biznesu, tworzy i wzmacnia relacje oraz wspiera ludzi w ich kreatywnym wzroście. Jest zdania, że ciekawość jest najlepszym napędem, a intuicja doskonałym kierunkowskazem na ścieżce rozwoju.

Maciej Ryś (Founder of Smogathon)
Jest wiceprezesem Proidea, jednej z największej agencji Europy Środkowo-Wschodniej, specjalizujących się w budowaniu społeczności i wydarzenia IT. Jest liderem oraz założycielem Smogathonu, globalnej inicjatywy zwalczającej zanieczyszczenie powietrza za pomocą technologii i innowacji. Maciej jest absolwentem University of York, University of Hong Kong oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską “Invention Development Methods. The Case of the Hackathon” w maju 2020. Nagrodzony York Award i wymieniony jako 2016 New Europe 100 changemaker przez Res Publica, Google, Visegrad Fund i Financial Times. Prelegent na różnych międzynarodowych konferencjach, w tym TEDx i TechCrunch.

Mariusz Ryło (CEO Fixit SA)
Jest doświadczonym liderem z trzydziestoletnim doświadczeniem managerskim i sprzedażowym w branży IT i elektroniki konsumenckiej. Jako skuteczny budowniczy relacji biznesowych, posiada dogłębną znajomość procesu pozyskiwania klientów oraz umiejętność negocjacji umów. Korzystanie z narzędzi mediów społecznościowych i aktywność w wirtualnym świecie nie są mu obce.
W FIXIT, jego rolą jest dbanie o sprawne funkcjonowanie całej organizacji. Odpowiada za realizację długofalowej, jak i krótkoterminowej strategii firmy, robi to poprzez określanie kierunków działania w dłuższym horyzoncie czasowym oraz koordynację działań „tu i teraz”. Mariusz jest zwolennikiem „zwinnego” zarządzania, umożliwiającego dopasowanie do zmieniającego się otoczenia. Modeluje schemat organizacji, odpowiada za dobór pracowników, tworząc tym samym mocne fundamenty i solidny szkielet firmy, które jego zdaniem, są czynnikiem przewagi konkurencyjnej Fixit. Połączenie zdolności komunikacyjnych i przywódczych, a także innowacji z najlepszymi praktykami biznesowymi sprawia, że zarządzanie przychodzi mu z łatwością. Pracownicy i partnerzy biznesowi cenią Mariusza za jego bezpośredniość i przysłowiowe “nieowijanie w bawełnę”.