ppnt gdynia | centrum designu

Tegoroczny otwarty konkurs na wdrażanie dobrych praktyk projektowych w Gdyni rozstrzygnięty!

Znamy wyniki otwartego konkursu ofert na wdrażanie dobrych praktyk projektowych powołanego na mocy Zarządzenia nr 6087/23/VIII/M przez Prezydenta Miasta Gdyni. Po raz kolejny zwrócono się w stronę strategicznych działań na rzecz zapobiegania zmianom klimatycznym w mieście oraz angażujących mieszkańców i dających im poczucie sprawczości. Komisja Oceniająca postanowiła wyróżnić jeden projekt.  

Warszawska Fundacja Puszka bazując na raporcie z mieszkańcami Gdyni z 2020 dot. działań na rzecz zapobiegania skutkom zmian klimatu zbadała temat wykorzystania deszczówki i wyzwania związanego z odpowiedzią na pytanie „Jak zainteresować osoby, które dotychczas nie myślały o zbieraniu wody deszczowej, do podjęcia pierwszych prób?”. Swoje rozpoznanie oparła również na Planie adaptacji Miasta Gdyni do zmian klimatu do roku 2030, który również rekomenduje stosowanie systemów wykorzystania deszczówki w nowych obiektach publicznych i prywatnych, a także wskazuje na związek między poprawą komfortu termicznego w mieście, a jakością życia jego mieszkańców.  

Deszcz-o-bieg

Zbadane zagadnienie będzie interpretować zaproponowana przez fundację instalacja artystyczna „Deszcz-o-bieg: o wodzie i jej oszczędzaniu w mieście”, która w sezonie letnim zlokalizowana zostanie przed wejściem do Muzeum Miasta Gdyni. Instalacja będzie pełniła szereg funkcji: zbierała deszczówkę i zachęcała do jej używania, umożliwiała interakcję i zabawę, edukowała na temat wyzwań klimatycznych związanych z zasobami wodnymi/suszą w mieście, stanowiła wizualny atraktor, ożywiała i różnicowała przestrzeń miejską, a w końcu – dzięki wykorzystaniu materiałów z odzysku, promowała dobre, proekologiczne praktyki projektowe. Instalacja zachęca do obcowania z żywą, dynamiczną wodą. Instalacja umożliwi bliski, oparty na interakcji kontakt z deszczówką, a także wzbogaci doświadczenie bycia w przestrzeni publicznej oraz wzmocni ją estetycznie.  

Wszystkie te czynniki mają szansę zachęcić do refleksji nad wodą, miejscem, miastem, użytymi materiałami i ich ekologicznym wymiarem. Interaktywną instalację dopełni wystawa plenerowa, która w przystępny sposób podejmie tematy takie jak: znaczenie wody w mieście, cyrkulacja wodna, mała retencja, mikroklimaty miejskie, praktyczne sposoby zrównoważonego zarządzania i korzystania z zasobów wodnych w mieście (ogrody deszczowe, donice hydrobotaniczne, zbieranie deszczówki, codzienne oszczędzanie wody), wyspy ciepła w mieście etc. Dodatkowym działaniem skierowanym do szerokiego grona odbiorców będą warsztaty, w trakcie których mieszkańcy zostaną zachęceni do opowieści o wodzie w swoich miejscach zamieszkania i okolicy.
 

Zespół kuratorsko-artystyczny:
Izabela Bołoz- kuratorka, projektantka, edukatorka Aleksandra Litorowicz- kulturoznawczyni, badaczka, kuratorka, prezeska Fundacji Puszka  

Informacje o ofercie:

Nazwa: Deszcz-o-bieg: o wodzie i jej oszczędzaniu w mieście
Instytucja: Fundacja Puszka
Wnioskowana kwota dotacji: 44 600,00 zł
Koszt całkowity zadania: 44 600,00 zł