ppnt gdynia | centrum designu

Design talks Business Training | EcoDesign

Jak wdrażać myślenie projektowe, koncentrujące się nie tylko na ludziach, ale empatii do otoczenia? Już 26 listopada weź udział w DtB Training | EcoDesign i dowiedz się jak tworzyć produkty i usługi minimalizując negatywny wpływ na środowisko.

Podczas wydarzenia dowiesz się jak budować modele biznesowe oparte na założeniach gospodarki obiegu zamkniętego oraz poznasz rolę projektanta we wprowadzaniu w życie strategii takich jak: dziel się, naprawiaj, używaj ponownie, przetwarzaj, poddawaj recyklingowi. Poznaj metody projektowe i przykłady wdrożeń, które pokazują jak projektowanie wspomaga zrównoważony rozwój i gospodarkę obiegu zamkniętego. How to Design Circular Business to część, skierowana do wszystkich osób zainteresowanych zrównoważonym projektowaniem i gospodarką obiegu zamkniętego. EcoDesign Learning Factory Training, pomoże natomiast poszerzyć wiedzę osób zainteresowanych metodami i narzędziami budowania przewagi konkurencyjnej opartej o ekonomię cyrkularną.

Dla kogo?

 • · projektantów;
 • · ekspertów;
 • · projektantów produktu;
 • · przedsiębiorców;
 • · kierowników firm;
 • · specjalistów ds. Marketing;
 • · osób chcących poszerzać swoje umiejętności i wiedzę.

Co zyskasz?

 • · Poznasz zasady projektowania w duchu gospodarki obiegu zamkniętego;
 • · Zapoznasz się z faktami potwierdzającymi przewagę zrównoważonego projektowania;
 • · Wesprzemy Cię morzem inspiracji do działania;
 • · Zdobędziesz praktyczną wiedzę z zakresu nowych metod i narzędzi;
 • · Nauczysz się jak korzystać z narzędzi w codziennej pracy;
 • · Wymienisz się doświadczeniem z ekspertami i innymi uczestnikami;
 • · Uczestnictwo w części EcoDesign Learning Factory potwierdzone zostanie certyfikatem.

Agenda:


10:00 – 11:00 (CET) lecture | How to Design Circular Business
12:00 – 15:00 (CET) training | EcoDesign Learning Factory
 • · Why and how? EcoDesign Learning Factory;
 • · Deep dive #1: Life Cycle System Design;
  · Deep dive #2: Circular Business Models;
 • · Next steps: How to apply methods in your business;
 • · Discussion and networking.  

Wydarzenie w języku angielskim.

Ze względu na pracę w grupie,  EcoDesign Learning Factory Training posiada ograniczoną liczbę miejsc oraz skierowana jest do osób chcących rozwijać swoje umiejętności, dlatego koniecznie prześlij wypełniony formularz, który podpowie nam jaki jest Twój poziom wiedzy i zaangażowania.


Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu EU EcoDesign Circle 4.0 z programu Interreg Baltic Sea Region.  

kiedy?
26 listopada 2020

gdzie? online, dostęp bezpłatny.

organizator: Gdynia | PPNT Gdynia | Centrum Designu
współorganizator: TU Berlin, Fraunhofer IZM

Partner:

paulina kisiel

paulina kisiel

Dyrektor kreatywny, producent i menadżer projektowy z ponad 8-letnim doświadczeniem. Jej codzienna praca jako kierownika festiwalu Gdynia Design Days skupia się na dokładnej obserwacji trendów oraz dostosowaniu programu festiwalu do potrzeb jego odbiorców. Na co dzień tworzy wnętrza komercyjne do restauracji i przestrzeni mieszkalnych, związana z autorską pracownią architektoniczną studioturbo.pl. Jestem strategiem, który dostrzega zalety i wady większości sytuacji. Moją pasją jest projektowanie systemów, ponieważ zawsze kieruję się ciekawością i szukam spójności w nieskończonych ilościach danych. W pracy jestem samowystarczalna i nie boję się podążać ryzykowną ścieżką, starając się produkować to, co najlepsze.

Goście:

Ronja Scholz

Ronja Scholz

naukowiec zajmująca się projektowaniem usług obiegu zamkniętego w katedrze interdyscyplinarnego zrównoważonego rozwoju elektroniki na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Już w trakcie studiów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego skupiała się na projektowaniu ekologicznym oraz możliwościach i odpowiedzialności designu w procesie tworzenia zrównoważonych produktów i doświadczeń. Scholz pracowała w zespołach projektowych na całym świecie, korzystając z podejścia Design Thinking do tworzenia innowacyjnych produktów skupionych na użytkowniku, a także opracowywania interdyscyplinarnych, współtworzonych procesów. Zanim dołączyła do TU Berlin, była kierowniczką ds. innowacji i projektantką biznesową w obszarze druku 3D, eksplorując możliwości nowych, zasobooszczędnych sposobów produkcji i łańcuchów dostaw. Ma zatem doświadczenie w opracowywaniu holistycznych podejść rynkowych, które uwzględniają ludzi, technologie i biznes oraz podejść rynkowych dla produktów cyfrowych i rzeczowych w oparciu o filozofię lean. Jest sprawną trenerką, facylitatorką warsztatów i procesów, która pomaga zespołom zrealizować ich potencjał.

Tapani Jokinen

Tapani Jokinen

projektant przemysłowy pracujący na styku gospodarki obiegu zamkniętego, systemów, foresightu i designu. Jokinen pomaga budować elastyczność zespołów, produktów i firm przez zastosowanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego, aby ich przyszłe kierunki działalności, produkty i usługi były zrównoważone. Ma 25 lat doświadczenia w projektowaniu na różnych stanowiskach i w różnych miejscach świata. Specjalizuje się w projektowaniu strategicznym i projektowaniu obiegu zamkniętego. Jokinen jest konsultantem ds. projektowania w Instytucie Fraunhofer IZM, a także założycielem TJ-Design, praktyki konsultingowej dla branży kreatywnej, która łączy strategiczne innowacje i designu z praktykami biznesowymi z zakresu zrównoważonego rozwoju. Był kierownikiem ds. portfelu projektowego i strategii w Microsoft / Nokia, gdzie był pierwszym projektantem ikonicznego modelu telefonu Nokia 3310. Tapani mieszka i pracuje w Helsinkach i Berlinie.

Dr Max Marwede

Dr Max Marwede

TU Berlin | Fraunhofer IZM Dr Max Marwede is Research Fellow at the Fraunhofer Institute for Reliability and Microintegration (Fraunhofer IZM) and holds a Postdoc position in the Junior Research Group „Obsolescence as a challenge for sustainability – causes and alternatives“ at the Technical University Berlin. As a Postdoc he develops an eco-innovation process for long-living products. As part of the department “Environmental and Reliability Engineering” of the Fraunhofer IZM and as a freelancer he supports companies in designing sustainable products and consults German and European public authorities on future ecodesign requirements. He has experience with technology roadmapping, interdisciplinary stakeholder cooperation and project management in industry-oriented research projects in various technology fields (automation technologies, renewable energies and electronics). Part of his work is to facilitate and moderate eco-innovation processes and train engineers and designers how to develop sustainable products.

projekt EU:

organizator:

współorganizator: