ppnt gdynia | centrum designu

Od odpadu do surowca. Rozwój produktów w czasach dynamicznych zmian i ograniczonych zasobów

Dostęp do metali, drewna, minerałów, syntetyków czy surowców roślinnych staje się niepewny i ograniczony. Jak projektować produkty i usługi wykorzystując dostępne zasoby? Na te pytania odpowiemy podczas spotkania "Od odpadu do surowca. Rozwój produktów w czasach dynamicznych zmian i ograniczonych zasobów". Dołącz do nas stacjonarnie w Warszawie. 

Ograniczenia w dostępie do surowców to dla biznesu nie tylko konieczność zmian, ale również potencjał. Zastosowanie alternatywnych materiałów, innowacja w łańcuchach dostaw oraz korzystanie z zasad gospodarki obiegu zamkniętego może wytworzyć wartość zarówno dla firmy, jak i środowiska czy lokalnej społeczności. 

Jeszcze przed wybuchem pandemii Komisja Europejska zidentyfikowała 30 krytycznych dla gospodarki surowców, których ilość drastycznie się zmniejsza. To gatunki zagrożone, które trzeba będzie zastąpić lub ograniczyć ich stosowanie. Dynamiczne zmiany rynkowe i niepewność dostępu do zagranicznych dostaw przyśpiesza konieczność innowacji w korzystaniu z zasobów oraz mądrzejszym projektowaniu produktów i usług. Zamiast eksploatować ograniczone zasoby, dziś możemy lepiej korzystać z tego, co już istnieje w obiegu.

Czego się dowiesz?
- jak korzystać z potencjału gospodarki obiegu zamkniętego aby wytworzyć wartość dla firmy,
- jak korzystać z surówców wtórnych i alternatywnych materiałów,
- jak korzystać z istniejących już zasobów w projektowaniu produktów i usług, 
- jak wytworzyć innowacje w łańcuchu dostaw.

Ekspertami wydarzenia będą praktycy i przedstawiciele biznesu. Dominika Zielińska, współwłaścicielka i główny architekt studia Workplace, podzieli się swoim doświadczeniem z wdrażania nowatorskich projektów Less Waste Office. Piotr Woźniakowski, Country Manager na Polskę w firmie Cyrkl, opowie o praktykach największej w Europie platformy oferującej dostęp do surowców wtórnych, odpadów i produktów ubocznych jako materiałów.

Design talks Business to program wydarzeń dostarczających przedsiębiorcom praktyczne narzędzia, najświeższe inspiracje i know-how pozwalające rozwijać biznes w oparciu o zrównoważone projektowanie produktów i usług.

Agenda: 

18:30-18:55 Intro oraz prelekcje prelegentów. Dominika Zielińska, Piotr Woźniakowski
18:55-19:30 Moderowana dyskusja z prelegentami i udziałem publiczności
19:30-19:50 Networking dla wszystkich uczestników


DtB Meetings jest częścią głównego wydarzenia Design talks Business Summit, które odbędzie się w dniach 8-9.07.2022 w ramach festiwalu Gdynia Design Days.

spotkanie: Od odpadu do surowca. Rozwój produktów w czasach dynamicznych zmian i ograniczonych zasobów.

moderacja: Henryk Stawicki 
goście: Dominika Zielińska (Workplace), Piotr Woźniakowski (Cyrkl)

gdzie?
HubHub, aleje Jerozolimskie 93, Warszawa 
kiedy? 
5 kwietnia 2022, godz. 18:30 
wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy

organizator: PPNT Gdynia | Centrum Designu 
partner: Change Pilots

PPNT Gdynia to hub organizacji biznesowo-naukowych. Z jednej strony jest siedzibą firm parkowych, z drugiej prężnie działającym centrum biznesowym. Misją Parku jest aktywne wspieranie i tworzenie warunków do rozwoju inicjatyw i projektów opartych o wysokie technologie.


Goście:

Henryk Stawicki

Henryk Stawicki

Jako jednocześnie strateg i projektant, oferuje unikalny punkt widzenia pozwalający tworzyć mierzalne, nowatorskie rozwiązania. Współprowadząc Change Pilots, firmę doradztwa wzorniczego, pomaga organizacjom tworzyć strategie produktów, usług i brandów w oparciu o design. W zespole dostarcza multikulturową perspektywę dzięki wieloletniej praktyce m.in. w Nowym Jorku i Londynie w takich organizacjach jak Parsons School of Design czy IDEO. Członek zespołu Service Design Polska, Rady Programowej Gdynia Design Days oraz zarządu Fundacji Cohabitat. Wykłada Projektowanie skoncentrowane na człowieku, Design Thinking oraz Design Management w School of Form. 

Dominika Zielińska

Dominika Zielińska

Współwłaścicielka i główny architekt studia Workplace. Odpowiada za rozwój i zarządzanie zespołem architektów, projektantów i badaczy, stawiając na holistyczne podejście i ideę life-centered design. Specjalizuje się w projektowaniu dla biznesu, działając na styku badań, strategii i designu. W projektach, które prowadzi łączy potrzeby klientów z wartościami ważnymi dla człowieka, społeczności i środowiska. Wraz z zespołem zaprojektowała ponad 160 000 metrów kwadratowych przestrzeni komercyjnych dla 60-ciu międzynarodowych klientów. Prelegentka na wydarzeniach branży architektury, nieruchomości i zarządzania. Edukuje w tematach zrównoważonego projektowania, odpowiedzialności środowiskowej i społecznej. Inicjatorka pierwszego w Polsce Less Waste Office. Zaangażowana w projekty pro-bono m.in. dla Fundacji Integracja. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, absolwentka Akademii Psychologii Przywództwa oraz kierunku Management w ICAN Institute

Piotr Woźniakowski

Piotr Woźniakowski

Ekspert ds. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) z wieloletnim doświadczeniem w pracy przy projektach związanych z rozwojem GOZ w Polsce, m.in. w CEC Group oraz IOŚ-PIB. Obecnie Country Manager na Polskę w firmie Cyrkl zajmujący się rozwojem największej w Europie platformy na surowce wtórne, odpady i produkty uboczne na rynku polskim. Ukończył Uniwersytet w Kopenhadze w dziedzinie zmian klimatu, a także jest stypendystą Climate-KIC Master Label Program. W ramach swojej działalności akademickiej poszerzał wiedzę na temat zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju na University of Colorado Boulder w Stanach Zjednoczonych.