ppnt gdynia | centrum designu

Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji – spotkanie z Sebastianem Frąckiewiczem

Zapraszamy na spotkanie z Sebastianem Frąckiewiczem, autorem książki „Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji”, do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego 29 listopada o 18:00.

Co łączy projekty postaci do gry „Wiedźmin”, koszulkę Slayera, przewodnik po Szczecinie dla dzieci i „Księgę dżungli”? Za każdym projektem stoi człowiek – ilustrator.

Polska ilustracja od lat 60. jest światowym fenomenem – ceniona, dostrzegana i nagradzana, ale zawieszona między światem sztuk wizualnych, projektowaniem graficznym a literaturą nieczęsto staje się tematem książek innych niż naukowe. W jakiej kondycji jest polska ilustracja dziś? Co inspiruje twórców? Czym się zajmują poza pracą? I jak szeroko rozumiana ilustracja radzi sobie na wolnym rynku, nie tylko w przypadku projektów artystycznych, ale także działań usługowych i komercyjnych?

Sebastian Frąckiewicz rozmawiał z jedenastoma przedstawicielami tej profesji – zarówno bardzo młodymi twórcami, jak i klasykami. Każdy z rozmówców trochę inaczej traktuje swój zawód, inaczej też rozumie rolę ilustracji, a niektórzy nawet nie lubią używać tego pojęcia.

Podczas spotkania w PPNT Gdynia zapytamy autora o kulisy powstawania książki i przebieg rozmów z ilustratorami. Rozmowę poprowadzi Magdalena Kalisz ze Sztuki Wyboru.

W trakcie wydarzenia będzie okazja do zakupu książki z asortymentu mobilnej, tymczasowej księgarni Sztuki Wyboru.

  • gdzie: PPNT Gdynia, budynek III, parter, sala kinowa | al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
  • kiedy: 29 listopada, 18:00
  • organizatorzy: Centrum Designu Gdynia – PPNT Gdynia
  • partnerzy: Wydawnictwo  Czarne | Sztuka Wyboru
  • wstęp wolny  

Sebastian Frąckiewicz
(ur. 1982) – urodził się w Sieradzu, a wychował we wsi Chociw, którą można znaleźć na dokładnych mapach samochodowych. Dziennikarz kulturalny i krytyk, kurator wystaw komiksowych, pracował także jako copywriter w agencjach reklamowych. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Lampie”, „Filmie” oraz w internetowym magazynie dwutygodnik.com i w portalu filmweb.pl. Obecnie współpracuje głównie z „Polityką” i „Przekrojem”. Wydał dwie książki „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce” oraz „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce”. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałka województwa wielkopolskiego. Mieszka w Poznaniu.
 

Magdalena Kalisz - współtwórczyni gdańskiej Sztuki Wyboru, współautorka subiektywnych przewodników "Ogarnij Miasto", organizatorka wydarzeń kulturalnych, właścicielka i kuratorka galerii Sztuka Wyboru. Współpracowała z F5, Twoim Stylem, Futu Paper, Natemat.pl, Podróże.pl i Fathers.pl.