ppnt gdynia | centrum designu

Gdynia na Łódź Design Festival

17 października rusza Łódź Design Festival. Zaprezentujemy na nim nasze dwie wystawy – „Na Styku” i „Współczesne Improwizacje”, które mogliście zobaczyć na tegorocznym festiwalu Gdynia Design Days.

Już po raz siódmy projektanci, producenci i amatorzy designu przyjadą do Łodzi, aby poznać tegoroczne trendy i  rozwiązania w dynamicznie rozwijającym się sektorze kreatywnym. Łódź Design Festival, organizowany przez Łódź Art Center, dotychczas odwiedziło ponad 200 tys. osób. Program festiwalu obfituje w liczne wystawy, warsztaty i panele dyskusyjne. Ponadto, dodatkową atrakcją jest przestrzeń do spotkań i czytelnia wypełniona lekturami o tematyce związanej z designem, która  po raz pierwszy pojawiła się w 2012 roku. W tym roku hasło przewodnie festiwalu brzmi: „It’s all about humanity”. Organizatorzy chcą pokazać, jak bardzo współczesny design jest przesiąknięty humanizmem i zmierza ku egalitaryzmowi. Program festiwalu niesie przekaz, że nie ma sztywnego podziału na projektantów i odbiorców. Każdy może być twórcą, co sprawia, że projektowanie jest nieograniczone, istnieje ponad podziałami. Temat „It’s all about humanity” rozpatrywany będzie w trzech wymiarach: Spożywanie, Zamieszkiwanie i Empatia. Więcej informacji TUTAJ.


Centrum Designu Gdynia wzbogaci ofertę programową festiwalu dwiema wystawami dobrze znanymi uczestnikom Gdynia Design Days 2013. Pierwszą z  nich jest główna wystawa: „Na Styku”. Jej kuratorami są Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski z grupy MALAFOR. Wystawa ta jest rozwinięciem idei przewodniej ostatniej edycji festiwalu. Design to przecież działania na styku: sztuki i przemysłu; masowości i unikatowości; typowości i oryginalności; powszechności i specyficzności.

Kolejną wystawą są „Współczesne Improwizacje”. Ekspozycja kuratorów z grupy TABANDA koncentruje się na sposobie, metodzie oraz procesie powstawania produktów z  różnych dziedzin. Przybliża definicję twórczej improwizacji w pracy projektowej, przypominając o wartości warsztatów rzemieślniczych. Wystawa była zaprezentowana także na międzynarodowych targach wzornictwa przemysłowego DMY International Design Festival w Berlinie, gdzie została wyróżniona nagrodą Pappel Design Preis 2013 za najbardziej przyszłościowe produkty oraz odważne i inspirujące koncepcje.

Zapraszamy do odwiedzenia kawałka Gdyni w Łodzi. Centrum Designu Gdynia ma nadzieję, że ekspozycje będą ważnymi punktami na mapie festiwalowej.