ppnt gdynia | centrum designu

Być sobą w ciągłym poszukiwaniu... - Wystawa Anieli Kity

Zapraszamy na wystawę twórczości Anieli Kity do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia w dniach 14 października - 8 listopada 2017. Ekspozycja związana jest z jubileuszem 60. lat pracy twórczej i 80. urodzin artystki.

Aniela Kita jest absolwentką gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, studiowała w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Juliusza Studnickiego oraz w pracowni malarstwa monumentalnego prof. Jacka Żuławskiego. Życie zawodowe związała z Politechniką Gdańską, pracowała w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury - od roku 1997 jest profesorem tytularnym sztuk plastycznych. Sprawowała funkcję prodziekana do spraw kształcenia oraz kierownika Katedry Rysunku, Malarstwa
i Rzeźby.
 
Uczestniczy w wystawach i festiwalach malarstwa w kraju i za granicą, na swoim koncie ma także wystawy indywidualne. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, monumentalnym, witrażem, a także mozaiką.

Artystka sama o sobie mówi, że jest nie tylko malarką, ale również reżyserem odbioru dzieła. Tworzy świat malarski, który jest wynikiem wzajemnego stosunku koloru, światła i faktury. W jej twórczości materia malarska nie ma żadnej dosłowności, jeden element przechodzi w drugi. Podstawową inspiracją dla artystki są zjawiska przyrodnicze oraz funkcjonujący w nich człowiek i jego dzieła. Dodatkowym, równie ważnym bodźcem są: religia, filozofia, nauka i sztuka.

Kiedy? 14 października - 8 listopada 2017 | wernisaż: 14 listopada, 17:00
Gdzie?
galeria Centrum Designu Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek III