ppnt gdynia | centrum designu

TRAWA DO RZECZY - OTWIERAMY "ILOCZYNY"!

30 lipca otworzymy trzecią instalację miejską w ramach projektu Trawa do Rzeczy! Jego celem jest stworzenie szlaku rekreacyjnego wiodącego przez zielone skwery i parki Gdyni, w których design zajmie swoje trwałe miejsce. 

W tym roku szlak rekreacyjny Trawa do Rzeczy skieruje się ku morzu. Wspólnie odetchniemy świeżym powietrzem, wystawimy twarze do słońca i przypomnimy sobie uroki letniego wypoczynku. Piknik towarzyszyć będzie otwarciu instalacji „Iloczyny“ autorstwa Izabeli Bołoz. Projekt, który stanie się integralną częścią pasa zieleni na Bulwarze Nadmorskim, będzie również przestrzenią spotkań i zabawy. Inspiracją do jego stworzenia był gdyński modernizm – odzwierciedlone jest to w modułowej i geometrycznej konstrukcji.

Zamiast olejków do opalania zabierzcie ze sobą maty do ćwiczeń! W sobotnie popołudnie porzucimy leżaki i weźmiemy udział w jodze dla leniwych. Na najmłodszych czekać będą warsztaty animacji poklatkowej, które wprawią w ruch „Iloczyny“. Pestka Zręczna Pracownia udowodni natomiast, że spacer po parku może stać się inspiracją do wydziergania unikalnej pamiątki.  

Chęć udziału w poszczególnych warsztatach należy zgłaszać prowadzącym osobiście tuż przed rozpoczęciem zajęć. Pamiętajcie - liczy się kolejność zgłoszeń!

Do zobaczenia!„Iloczyny” – Izabela Bołoz

Iloczyny to seria modułowych obiektów stworzonych z myślą o przestrzeni miasta. Geometryczne elementy o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach uzupełniają się, przenikają i łączą, poszukując swoich części wspólnych. Zestawione razem tworzą wielofunkcyjną instalację: do spotkań, siedzenia lub do spontanicznej zabawy.


Opisy warsztatów

Tytuł: Iloczyny w ruchu. Animacja poklatkowa dla najmłodszych
Prowadzący: Agnieszka Balkus
Czas trwania: 14:00-17:00
Warsztat skierowany do dzieci w wieku 8-12 lat
Liczba miejsc: 10  
Ażurowa budowa instalacji „Iloczyny” Izabeli Bołoz pobudza wyobraźnię i daje niesamowite możliwości przenikania się różnych struktur i materiałów. Warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Balkus bazować będą na jej nietypowej formie, niejako stworzonej do nieustannej zmiany ruchu. Pod czujnym okiem prowadzącej dzieci przygotują własnych bohaterów, którzy pojawią się w filmie zrealizowanym metodą animacji poklatkowej.  

Agnieszka Balkus
– absolwentka Instytutu Wzornictwa w Koszalinie oraz ASP w Gdańsku. Z zawodu architektka wnętrz i animatorka kultury, z zamiłowania ilustratorka książek dla dzieci. Od przeszło sześciu lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. Aktualnie współpracuje z Europejskim Centrum Solidarności, gdzie prowadzi zajęcia z animacji poklatkowej.
 

Tytuł:
 Joga dla leniwych
Prowadzący: Marlena Kotas
Czas trwania: 15:00-16:00
Zajęcia dla początkujących. Prosimy zabrać ze sobą maty do ćwiczeń! 
Liczba miejsc: 20  
Podczas zajęć z Marleną Kotas przekonacie się, że joga to nie tylko zbawienie dla "biurowego kręgosłupa", ale także forma relaksu. 

Marlena Kotas 
– pasjonatka i propagatorka jogi. Tajniki jogi zgłębiała pod okiem Swami Saradanandy (Centrum Jogi Sivanandy Londyn). Dyplom nauczyciela otrzymała z rąk Swamiego Atmaramanandy (Centrum Jogi Sivanandy Berlin). Naucza i inspiruje od 2006r (szkoła jogi MaKai). Propaguje jogę wśród golfistów. Regularnie pisze dla magazynu Yoga&Ayurveda. Organizatorka Międzynarodowego Dnia Jogi w Trójmieście (www.swietojogi.pl).


Tytuł: Warsztaty tkania z użyciem naturalnych materiałów
Prowadzący: Pestka Zręczna Pracownia 
Czas trwania: 14:00-17:00
Warsztat otwarty   
Pestka Zręczna Pracownia zaprasza do wspólnego zaplatania! Spotkamy się na trawie, gdzie nie zabraknie nam materiałów do stworzenia jedynej w swoim rodzaju pamiątki ze spaceru. Pestka Zręczna Pracownia pokaże, jak własnoręcznie skonstruować ramkę z patyków, a w niej zapleść okoliczne liście, piórka i kwiaty. Wszystko, czego potrzebujemy to trochę sznurka, resztę znajdujemy na łące, działce, w lesie, na plaży, w ogródku... gdziekolwiek, na pewno też w dziecięcych garściach i kieszeniach.   

Pestka Zręczna Pracownia - Ania z Yo Yarn i Klaudyna z Małych Rzeczy. Łączy je fascynacja rękodziełem i upodobanie do rzeczy prostych, trwałych i... miękkich. Po kilku latach pracy ręcznej w pojedynkę chcą odkryć ją na nowo, wspólnie eksperymentując z tradycyjną techniką i bawiąc się nową formą. Pestka to pracownia, która zachęca do wspólnego tworzenia.     


Kiedy: 30 lipca, godz.14:00-17:00 
Gdzie: Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego (pas zieleni w sąsiedztwie restauracji Barracuda)


O projekcie 
Przyszedł czas na eksploatację miejskich skwerów i parków – miejsc, które istnieją i stanowią potencjał Gdyni – trzeba nadać im nowe, czytelne funkcje rekreacyjne. Centrum Designu Gdynia kreuje przy tym nowy wyróżnik miasta cenionego za wysoką jakość życia mieszkańców. Projekt podnosi atrakcyjność terenów zielonych i znajduje miejsce na design w przestrzeni publicznej, tworząc zestaw obiektów dedykowanych Gdyni.
Zgodnie z przekonaniem, że epoka tabliczek z zakazem „nie deptać trawników” dawno już minęła, szlak ma zachęcać do tego, by korzystać z nich śmiało i – przede wszystkim – kreatywnie. W rezultacie ma stwarzać możliwości do nawiązywania kontaktów międzyludzkich oraz rozwijania wartościowych społecznych relacji, międzypokoleniowych i interdyscyplinarnych.