ppnt gdynia | centrum designu

Projekt Spacer

Projekt Spacer to pomysł na to, jak lepiej poznać miasto oraz jak twórczo zaktywizować lokalną społeczność do rozmów o jego problemach i potrzebach. 

Zapraszamy na spacer po Gdyni, a dokładniej spacer między Śródmieściem Gdyni a Parkiem Naukowo Technologicznym. Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przygotowało wzdłuż tej trasy 3 instalacje miejskie dla mieszkańców.

Są one wynikiem interwencji polegającej na miejskim recyklingu. Autorzy zlokalizowali na trasie swojego spaceru zdewastowane urządzenia (mury i betonowe artefakty) i na nich umieścili swoje ławy, podesty i hamaki. Tym sposobem stały się one miejscem relaksu i zabaw dla mieszkańców. Projekt i lokalizacja urządzeń były konsultowane z mieszkańcami oraz były wynikiem obserwacji aktywności mieszkańców w tym rejonie.


Zaprojektowane meble nie są tradycyjnymi meblami miejskimi. Forma skrzyń i podestów pozostawia użytkownikom, przede wszystkim dzieciom, dowolność w interpretacji przeznaczenia urządzeń. Wyjątkiem jest jedna stacja, przeznaczona dla seniorów ze specjalnie przygotowanym oparciem.


W działaniach pomysłodawców nie chodzi o estetykę i design. Chcą inspirować do współdziałania, dialogu, dać ludziom narzędzia do przełamywania barier w przestrzeni publicznej. Jednocześnie chcą, by przestrzeń wielkiej zielonej promenady stała się krajobrazowym zapleczem rekreacyjnym dla mieszkańców w okresie wzmożonej obecności turystów w rejonie pasa nadmorskiego oraz przestrzenią pieszego i rowerowego tranzytu pomiędzy Gdynią Redłowo a Śródmieściem Gdyni.


Obszar 1. Stacja Sport. Odnowienie zdewastowanej infrastruktury istniejącego placu rekreacyjnego wraz z doinwestowaniem urządzeń terenowych. Zaprojektowana stacja będzie z jednej strony trybuną dla widzów, jednocześnie miejscem do odłożenia rzeczy i ubrań dla korzystających z potencjału zielonej polany do gry w piłkę, badmintona czy frisbee.


Obszar 2. Stacja Dialog. Przekształcenie reliktu betonowego w podest rekreacyjny dla seniorów. Planowany drewniany plac jest wyposażony w siedziska z wygodnym oparciem dla kilku osób. Tym samym tworzone jest tutaj miejsce do dyskusji dla lokalnej społeczności. Dodatkowo podest został wyposażony w stolik szachowy.


Obszar 3. Stacja Relaks. Przekształcenie reliktu betonowego w podest rekreacyjny dla przechodniów oraz stacje wypoczynkową dla rowerzystów. Zaprojektowany podest zostanie wyposażony w miejsca do siedzenia ale i miejsca do leżenia. Lokalizacja podestu pozwoli stworzyć miejsce o dużym nasłonecznieniu co pozwoli przesiadującym na wylegiwanie się w słońcu w sezonie letnim.


Oficjalne otwarcie projektu miało miejsce w niedzielę 5 lipca o godzinie 12:00 podczas festiwalu Gdynia Design Days. W trakcie otwarcia odbył się piknik miejski, na którym obecni byli projektanci i wykonawcy.