ppnt gdynia | centrum designu

Projekt Łazienki – Gdynia 2014

Wystawa pokonkursowa „Projekt Łazienki – Gdynia 2014” to prezentacja projektów na nową toaletę publiczną dla Miasta Gdynia. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 29 stycznia o godz. 18:00. 

Na wystawie „Projekt Łazienki – Gdynia 2014” będzie można zobaczyć  ponad 20 prac wyłonionych podczas zeszłorocznej edycji konkursu. Zgłoszone projekty reprezentowały różne nurty architektoniczne - od nowoczesnych, przeszkolonych pawilonów poprzez obiekty nawiązujące do gdyńskiego modernizmu czy jednostek pływających. W wielu projektach przewidziano także miejsce do krótkiego odpoczynku i stojaki rowerowe. Zgodnie z wymaganiami organizatorów w projektach znalazły się łazienki dla osób niepełnosprawnych, część dla pań oraz panów, a także miejsce dla osób z niemowlętami wymagającymi opieki.  

wernisaż
:
czwartek 29 stycznia o godz. 18:00
miejsce: Galeria Centrum Designu Gdynia | Centrum Konferencyjne PPNT Gdynia | Al. Zwycięstwa 96/98 | Budynek III
termin otwarcia: 30 stycznia – 15 lutego 2015 codziennie | godz. 10:00 – 18:00  

Konkurs Sanitec KOŁO na projekt koncepcyjny toalety publicznej to rozpoznawalna i ciesząca się dużym uznaniem inicjatywa społeczna firmy. Dotychczasowe zainteresowanie młodych architektów konkursem dowodzi, że przestrzeń publiczna staje się obszarem, do którego przywiązuje się coraz większą wagę, a problem obecności dobrze zaprojektowanych sanitariatów publicznych ma znaczenie w przypadku rozwoju zarówno turystyki, jak i jakości życia samych mieszkańców. Każdorazowo projektowane obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, pokazują jak ważne jest dopasowanie architektury obiektu do otaczającej go przestrzeni.   Wcześniejsze tematy konkursu związane były m.in. z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym, m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy czy teren nad Wisłą w Warszawie. W roku 2012 oddano do użytku toaletę w Kazimierzu Dolnym. Obiekt został wybudowany na podstawie najlepszego projektu konkursowego z 2007 roku. Toaleta nad Wisłą w Warszawie, która zdobyła Grand Prix 2010 jest już zrealizowana i zostanie oddany do użytku wiosną 2014 roku.

Centrum Designu Gdynia jest współorganizatorem konkursu.