Wiosna to idealny czas na rodzinne spacery, dlatego już 11 maja
zapraszamy na wystawę NIEMAPA Gdynia inspirującą do świeżego spojrzenia na
miasto.

gdzie: galeria Centrum Designu Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Al. Zwycięstwa 96/98, budynek III
kiedy: 11– 28 maja 2017, otwarte codziennie od 11:00 do 19:00,
cena: wstęp na wystawę jest bezpłatny
twórcy: Mamy Projekt | Studio Ładne Halo | Pracownia Projektowa Gdyby
współorganizatorzy wystawy: Miasto Gdynia | Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Centrum Designu Gdynia
partnerzy projektu: Lasy Państwowe | Muzeum Emigracji | Muzeum Miasta Gdynia |
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku
patroni medialni: Bryła | Co Jest Grane, Czas Dzieci | Egaga, Fathers | Ładne bebe | Qlturka| Together
Więcej informacji w maju na stronie FB projektu www.facebook.com/nieMAPApl
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Warsztaty towarzyszące wystawie NIEMAPA GDYNIA
1. BUDUJEMY MIASTO.
Opis warsztatów: Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z opiekunami do wspólnego zbudowania miasta. Podczas warsztatów poznamy historię architektury modernistycznej. Uczestnicy zainspirowani modernistycznymi obiektami stworzą własne budynki. Efektem warsztatów będzie duża makieta przedstawiająca fragment Gdyni.
Termin: 13.05, godz. 11.00-13.00
Czas trwania: 2 godziny
Grupa wiekowa: od 5 lat
Ilość uczestników: 20 dzieci + opiekunowie (około 40 osób)
Zapisy na warsztaty: tak
Obecność opiekuna: tak
Organizator: Muzeum Miasta Gdyni
Prowadzenie:
Margareta Sobczak - historyczka sztuki, asystent muzealny w Muzeum Miasta Gdyni. Zajmuje się przygotowaniem oraz realizowaniem projektów edukacyjnych w obszarze sztuki, nowych mediów w sztuce, ochroną i konserwacją architektury oraz układów urbanistycznych. Współpracowała z licznymi instytucjami kultury m.in. Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Małopolskim Instytutem Kultury oraz Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Obecnie pracuje w Muzeum Miasta Gdyni jako edukatorka muzealna. Współautorka projektu „Otwarta dzielnica” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna oraz nagrodzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Wydarzenie Edukacyjne Sybilla 2015. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Pokaż się Seniorze!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna oraz współautorka pierwszej edycji projektu "Podróż do wnętrza domu" dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna. W 2015/2016 wzięła udział w szkoleniu Przepis na wolontariat, w ramach którego przygotowała wydarzenie dla wolontariuszy (dofinansowane przez Fundację Kronenberga).
2. ZAPROJEKTUJ OGRÓD - MIEJSCE SPOTKAŃ
Otwarty ogród… to ogród dla wszystkich, to miejsce w którym może spotkać się Ty, twoje dziecko, Twoja Sąsiadka i Sąsiad. Możecie razem, kreatywnie spędzić czas... Możecie po prostu pobyć ze sobą. Projektuj z nami miejsce przyjazne :)
Czas trwania: 2 godziny
Grupa wiekowa: 9 – 12 lat
Ilość uczestników: 10 osób
Zapisy na warsztaty: tak
Obecność opiekuna: tak
Partner: Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni”
Prowadzenie: Aleksandra Mróz – terapeutka, animatorka, ekspert ds. rewitalizacji i partycypacji, od 15 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, od 8 lat koordynuje prace Domu Sąsiedzkiego oraz działania Fundacji Zmian Społecznych „Kreatywni”.
3. STWÓRZ I SPÓJRZ.
Opis warsztatów: Na co dzień przemierzamy miasto, nie zastanawiając się nad tym jak mogłoby wyglądać gdybyśmy zamknęli je w jakimś kształcie… Dlatego uczestnicy warsztatów będą mieli okazję stworzyć własne „podglądacze” miasta. Narzędzia do podglądania zupełnie odmienią obraz Gdyni – pozwolą spojrzeć na znane modernistyczne budynki i ulice w różnych kolorach czy kształtach. Ulica Świętojańska w różowym odcieniu, dawny dworzec morski w kolorze pomarańczowym, pomnik rybek zamknięty w trójkątnej ramie. Czemu nie? Przecież Gdynia to morze możliwości!
Termin: 16.05, godz. 11:00-19:00 oraz 17.05, godz. 14:00-19:00
Czas trwania: warsztaty otwarte – można dołączyć w dowolnej chwili
Grupa wiekowa: 7 – 12 lat
Ilość uczestników: 10 osób
Obecność opiekuna: tak
Partner: Muzeum Emigracji w Gdyni
Prowadzenie:
Ludwika Radacka – edukatorka działająca w Muzeum Emigracji w Gdyni. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz współtworzeniem oferty edukacyjnej skierowanej zarówno do szkół, przedszkoli jak i grup pozaszkolnych. W pracy z dziećmi i młodzieżą ceni partnerstwo, a także szeroko pojętą wolność, popartą poczuciem odpowiedzialności. Posiada doświadczenie w edukacji pozaformalnej, a także w różnorodnych środowiskach społecznych. Uwielbia rozmawiać z młodzieżą oraz wsłuchiwać się w ich poglądy. Działalność w edukacji postrzega jako możliwość oraz konieczność nieustannego rozwoju.
Joanna Gojżewska – edukatorka Muzeum Emigracji w Gdyni. Zajmuje się m.in. prowadzeniem warsztatów edukacyjnych oraz zajęć twórczych dla dzieci i młodzieży. Brała udział w organizowanych przez muzeum projektach takich jak: „Muzeum. Udostępnij!”, „Gdynia wielokulturowa – tradycja gościnności”. Współtwórczyni cyklu warsztatów rodzinnych „Wakacje}Kreacje”, „Ekspedycja MEG”, „Kultura na horyzoncie”.
4. ROŚLINY I ZWIERZĘTA W MIEŚCIE: Z LASU DO MIASTA I ODWROTNIE.
Opis warsztatów: Gdy przed wiekami wykarczowaliśmy pierwszy kawałek lasu
i założyliśmy pierwsze osady, które później przekształciły się w miasta nigdy do końca nie udało się oddzielić tych dwóch światów. Las i miasto przenikają się, co doskonale widać zwłaszcza w Trójmieście. Jakie leśne rośliny i zwierzęta spotkasz w mieście? Czy flora miejska może przenikać do miasta? Poszukaj odpowiedzi na te i kilka innych pytań na zajęciach prowadzonych przez edukatorów z Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie (Nadleśnictwo Gdańsk).
Termin: 20.05 oraz 21.05, godz. 11.00 | 12.30 | 14.00 (3 warsztaty jednego dnia po 45 minut)
Czas trwania: 45 minut
Grupa wiekowa: Ilość uczestników: ok. 12 osób
Zapisy na warsztaty: tak
Obecność opiekuna: tak
Partner: Lasy Państwowe
Prowadzenie:
W. Ciechanowicz – leśnik z Nadleśnictwa Gdańsk. Wieloletni edukator, autor tekstów publikowanych w pismach branżowych. Współzałożyciel Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych, obecnie zajmuje się Leśnym Ogrodem Botanicznym Marszewo w Gdyni, w tym jego działalnością edukacyjną.
J. Bloch-Orłowska – botanik z Nadleśnictwa Gdańsk. Z wykształcenia i doświadczenia biolog, wcześniej pracownik Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie kurator kolekcji roślinnych w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”. Autorka publikacji naukowych, m.in. dotyczących gatunków cennych przyrodniczo i inwazyjnych. Naukowo związana z terenem północnej Polski, zwłaszcza Pomorza Gdańskiego.
5. SPACER ULICAMI GDYNI.
Opis warsztatów: Zapraszamy na spacer po Śródmieściu Gdyni. Wspólnie przechadzając się jego ulicami opowiemy historię rozwoju urbanistycznego tej ważnej części miasta. Przedstawimy również najważniejsze z obiektów międzywojennej, modernistycznej zabudowy. Wyjście od wątków historycznych będzie pretekstem do szerszego przedstawienia dziedzictwa przeszłości, do rozmowy o tożsamości miejsca oraz o przestrzeni wspólnej, której użytkownikami są mieszkańcy dzielnicy i jej goście. Start spaceru Muzeum Miasta Gdyni. Trasa spaceru po Śródmieściu.
Termin: 13.05, godz. 14.00
Czas trwania: 2 godziny
Grupa wiekowa: od 7 lat
Ilość uczestników: 40 osób
Zapisy na warsztaty: tak
Obecność opiekuna: tak
Partner: Muzeum Miasta Gdyni
Prowadzenie:
Tomasz Sosnowski – edukację rozpoczął na Akademii Krakowskiej – wydział Sztuk Pięknych po dwóch latach przeniósł się na ASP im. W.Strzemińskiego w Łodzi. Studiował w pracowni malarstwa i rysunku prof. W. Hałat, prof. A. Gieragii oraz w pracowni projektowania graficznego prof. W. Morawskiego. Ukończył studia z wyróżnieniem (dyplom z malarstwa i projektowania graficznego). Aktualnie jest samodzielnym artystą, który zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym. Obok malarstwa ważnym medium staje się videoart, którym artysta rejestruje codzienność.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Zapisy dla grup od 24 kwietnia
niemapagdynia@gmail.com,
tel. 692 855 111