ppnt gdynia | centrum designu

NIEMAPA w Centrum Designu Gdynia.

Wiosna to idealny czas na rodzinne spacery, dlatego już 11 maja zapraszamy na wystawę NIEMAPA Gdynia inspirującą do świeżego spojrzenia na miasto.  

NIEMAPA Gdynia, ilustrowany przewodnik po mieście zostanie przeniesiony w trójwymiarowy świat wystawy dla rodzin i dzieci. Wraz z twórcami NIEMAPY zaprosimy gdynian do spaceru po ilustrowanym mieście z jego modernistyczną architekturą, ciekawą naturą, kulturą i morzem. Wystawa jest interaktywna ale w pełni analogowa - pozwala bowiem, jak to w mieście, odkrywać zakamarki i zakątki, słuchać dźwięków, dotykać, manipulować i sprawdzać swoją wiedzę o mieście. To wystawa, która będzie prowokowała do zabawy, rozmów, opowieści i wspólnych rodzinnych działań. "NIEMAPA stara się wychwycić najbardziej charakterystyczne widoki czy zjawiska i pokazać je mieszkańcom po to, żeby zainspirować do kolejnych spacerów i przyglądania się Gdyni bo to niezwykłe miasto" - mówią autorki wystawy, Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt. Zwiedzający będą mogli m.in. rozwiązać quiz o modernizmie, zrobić sobie zdjęcie na ściance w Centrum Filmowym, poprowadzić kuter, czy zaaranżować piknik. Rodziny wspólnie ułożą zdanie z gdyńskimi słowami, poszukają śledzi i przyjrzą się Gdyni ze wszystkich stron. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty i animacje dla grup szkolnych i przedszkolnych. Serdecznie zapraszamy do galerii  Centrum Designu Gdynia, które, obok Miasta Gdynia i PPNT Gdynia są współorganizatorami wystawy.

gdzie: galeria Centrum Designu Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Al. Zwycięstwa 96/98, budynek III 
kiedy: 11– 28 maja 2017, otwarte codziennie od 11:00 do 19:00,
cena: wstęp na wystawę jest bezpłatny


twórcy: Mamy Projekt | Studio Ładne Halo | Pracownia Projektowa Gdyby
współorganizatorzy wystawy
: Miasto Gdynia | Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Centrum Designu Gdynia

partnerzy projektu:
Lasy Państwowe | Muzeum Emigracji | Muzeum Miasta Gdynia |
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku

patroni medialni:
Bryła | Co Jest Grane, Czas Dzieci | Egaga, Fathers | Ładne bebe | Qlturka| Together

Więcej informacji w maju na stronie FB projektu www.facebook.com/nieMAPApl  

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Warsztaty towarzyszące wystawie NIEMAPA GDYNIA

1. BUDUJEMY MIASTO.

Opis warsztatów: Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z opiekunami do wspólnego zbudowania miasta. Podczas warsztatów poznamy historię architektury modernistycznej. Uczestnicy zainspirowani modernistycznymi obiektami stworzą własne budynki. Efektem warsztatów będzie duża makieta przedstawiająca fragment Gdyni.

Termin: 13.05, godz. 11.00-13.00
Czas trwania
: 2 godziny

Grupa wiekowa: od 5 lat
Ilość uczestników: 20 dzieci + opiekunowie (około 40 osób)
Zapisy na warsztaty
: tak

Obecność opiekuna
: tak

Organizator: Muzeum Miasta Gdyni

Prowadzenie:
Margareta Sobczak - historyczka sztuki, asystent muzealny w Muzeum Miasta Gdyni. Zajmuje się przygotowaniem oraz realizowaniem projektów edukacyjnych w obszarze sztuki, nowych mediów w sztuce, ochroną i konserwacją architektury oraz układów urbanistycznych. Współpracowała z licznymi instytucjami kultury m.in. Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Małopolskim Instytutem Kultury oraz Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Obecnie pracuje w Muzeum Miasta Gdyni jako edukatorka muzealna. Współautorka projektu „Otwarta dzielnica” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna oraz nagrodzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Wydarzenie Edukacyjne Sybilla 2015. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Pokaż się Seniorze!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna oraz współautorka pierwszej edycji projektu "Podróż do wnętrza domu" dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna. W 2015/2016 wzięła udział w szkoleniu Przepis na wolontariat, w ramach którego przygotowała wydarzenie dla wolontariuszy (dofinansowane przez Fundację Kronenberga). 


2. ZAPROJEKTUJ OGRÓD - MIEJSCE SPOTKAŃ

Otwarty ogród… to ogród dla wszystkich, to miejsce w którym może spotkać się Ty, twoje dziecko, Twoja Sąsiadka i Sąsiad. Możecie razem, kreatywnie spędzić czas... Możecie po prostu pobyć ze sobą. Projektuj z nami miejsce przyjazne  :)
 
Termin: 14.05, godz. 10.00-12.00
Czas trwania
: 2 godziny

Grupa wiekowa
: 9 – 12 lat

Ilość uczestników
: 10 osób

Zapisy na warsztaty
: tak

Obecność opiekuna
: tak

Partner: Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni”

Prowadzenie: Aleksandra Mróz – terapeutka, animatorka, ekspert ds. rewitalizacji i partycypacji, od 15 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, od 8 lat koordynuje prace Domu Sąsiedzkiego oraz działania Fundacji Zmian Społecznych „Kreatywni”. 


3. STWÓRZ I SPÓJRZ.
 
Opis warsztatów: Na co dzień przemierzamy miasto, nie zastanawiając się nad tym jak mogłoby wyglądać gdybyśmy zamknęli je w jakimś kształcie… Dlatego uczestnicy warsztatów będą mieli okazję stworzyć własne „podglądacze” miasta. Narzędzia do podglądania zupełnie odmienią obraz Gdyni – pozwolą spojrzeć na znane modernistyczne budynki i ulice w różnych kolorach czy kształtach. Ulica Świętojańska w różowym odcieniu, dawny dworzec morski  w kolorze pomarańczowym, pomnik rybek zamknięty w trójkątnej ramie. Czemu nie? Przecież Gdynia to morze możliwości!

Termin: 16.05, godz. 11:00-19:00 oraz 17.05, godz. 14:00-19:00
Czas trwania
: warsztaty otwarte – można dołączyć w dowolnej chwili

Grupa wiekowa: 7 – 12 lat
Ilość uczestników
: 10 osób

Obecność opiekuna
: tak

Partner
: Muzeum Emigracji w Gdyni


Prowadzenie:
Ludwika Radacka – edukatorka działająca w Muzeum Emigracji w Gdyni. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz współtworzeniem oferty edukacyjnej skierowanej zarówno do szkół, przedszkoli jak i grup pozaszkolnych. W pracy z dziećmi i młodzieżą ceni partnerstwo, a także szeroko pojętą wolność, popartą poczuciem odpowiedzialności. Posiada doświadczenie w edukacji pozaformalnej, a także w różnorodnych środowiskach społecznych. Uwielbia rozmawiać z młodzieżą oraz wsłuchiwać się w ich poglądy. Działalność w edukacji postrzega jako możliwość oraz konieczność nieustannego rozwoju.  
Joanna Gojżewska – edukatorka Muzeum Emigracji w Gdyni. Zajmuje się m.in. prowadzeniem warsztatów edukacyjnych oraz zajęć twórczych dla dzieci i młodzieży. Brała udział w organizowanych przez muzeum projektach takich jak: „Muzeum. Udostępnij!”, „Gdynia wielokulturowa – tradycja gościnności”. Współtwórczyni cyklu warsztatów rodzinnych „Wakacje}Kreacje”, „Ekspedycja MEG”, „Kultura na horyzoncie”. 


4. ROŚLINY I ZWIERZĘTA W MIEŚCIE: Z LASU DO MIASTA I ODWROTNIE.

Opis warsztatów: Gdy przed wiekami wykarczowaliśmy pierwszy kawałek lasu
i założyliśmy pierwsze osady, które później przekształciły się w miasta nigdy do końca nie udało się oddzielić tych dwóch światów. Las i miasto przenikają się, co doskonale widać zwłaszcza w Trójmieście. Jakie leśne rośliny i zwierzęta spotkasz w mieście? Czy flora miejska może przenikać do miasta? Poszukaj odpowiedzi na te i kilka innych pytań na zajęciach prowadzonych przez edukatorów z Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie (Nadleśnictwo Gdańsk).


Termin: 20.05 oraz 21.05, godz. 11.00 | 12.30 | 14.00 (3 warsztaty jednego dnia po 45 minut)
Czas trwania
: 45 minut

Grupa wiekowa
:
Ilość uczestników: ok. 12 osób
Zapisy na warsztaty: tak
Obecność opiekuna
: tak

Partner: Lasy Państwowe


Prowadzenie:
W. Ciechanowicz – leśnik z Nadleśnictwa Gdańsk. Wieloletni edukator, autor tekstów publikowanych w pismach branżowych. Współzałożyciel Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych, obecnie zajmuje się Leśnym Ogrodem Botanicznym Marszewo w Gdyni, w tym jego działalnością edukacyjną. 
J. Bloch-Orłowska – botanik z Nadleśnictwa Gdańsk. Z wykształcenia i doświadczenia biolog, wcześniej pracownik Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie kurator kolekcji roślinnych w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”. Autorka publikacji naukowych, m.in. dotyczących gatunków cennych przyrodniczo i inwazyjnych. Naukowo związana z terenem północnej Polski, zwłaszcza Pomorza Gdańskiego.  


5. SPACER ULICAMI GDYNI.

Opis warsztatów: Zapraszamy na spacer po Śródmieściu Gdyni. Wspólnie przechadzając się jego ulicami opowiemy historię rozwoju urbanistycznego tej ważnej części miasta. Przedstawimy również najważniejsze z obiektów międzywojennej, modernistycznej zabudowy. Wyjście od wątków historycznych będzie pretekstem do szerszego przedstawienia dziedzictwa przeszłości, do rozmowy o tożsamości miejsca oraz o przestrzeni wspólnej, której użytkownikami są mieszkańcy dzielnicy i jej goście. Start spaceru Muzeum Miasta Gdyni. Trasa spaceru po Śródmieściu.

Termin: 13.05, godz. 14.00
Czas trwania: 2 godziny
Grupa wiekowa
: od 7 lat

Ilość uczestników: 40 osób
Zapisy na warsztaty
: tak

Obecność opiekuna: tak
Partner
: Muzeum Miasta Gdyni


Prowadzenie:
Tomasz Sosnowski – edukację rozpoczął na Akademii Krakowskiej – wydział Sztuk Pięknych po dwóch latach przeniósł się na ASP im. W.Strzemińskiego w Łodzi. Studiował w pracowni malarstwa i rysunku prof. W. Hałat, prof. A. Gieragii oraz w pracowni projektowania graficznego prof. W. Morawskiego. Ukończył studia z wyróżnieniem (dyplom z malarstwa i projektowania graficznego). Aktualnie jest samodzielnym artystą, który zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym. Obok malarstwa ważnym medium staje się videoart, którym artysta rejestruje codzienność.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Zapisy dla grup od 24 kwietnia
niemapagdynia@gmail.com,
tel. 692 855 111