ppnt gdynia | centrum designu

Konkurs „Projekt Łazienki 2014”

Gdynia i Sanitec Koło ogłaszają konkurs „Projekt Łazienki 2014”
Tematem XVI konkursu, jest projekt koncepcyjny toalety publicznej przy Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. Konkurs organizowany jest przez Miasto Gdynia oraz Sanitec Koło - producenta wyrobów wyposażenia łazienek.  

Konkursowa toaleta zlokalizowana jest przy jednym z głównych szlaków spacerowych Miasta, który sąsiaduje z morskim brzegiem. Stąd, można podziwiać Kępę Redłowską lub idąc w przeciwnym kierunku odległy widok na Marinę oraz zabudowania Szkoły Morskiej przy Molo Południowym. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się las, plac rekreacyjny, ścieżka rowerowa oraz parking.

Organizatorzy oczekują od projektantów uwzględnienia nadmorskiego charakteru miejsca oraz stworzenie obiektu, którego forma będzie harmonijnie komponować się z otoczeniem. Toaleta oprócz części dla pań i panów będzie przystosowana również dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin
z małymi dziećmi wymagającymi czynności pielęgnacyjnych. Koncepcja, która zdobędzie Grand Prix konkursu ma szansę realizacji. Wyniki konkursu będą znane 23.06.2014 r.

Jury będzie brało pod uwagę walory architektoniczne, rozwiązanie wpisujące się w kontekst otoczenia umiejętność wpisania w kontekst otoczenia, funkcjonalność i nowatorstwo projektu oraz rozwiązania proekologiczne, energooszczędne. Organizatorom zależy, aby zwycięski projekt miał bardzo dobry współczynnik jakości i ceny.

Projekty konkursowe oceni jury w składzie:
- prof. Ewa Kuryłowicz - Wydział Architektury PW, APA Kuryłowicz & Associates;
- Michał Guć - Wiceprezydent Miasta Gdyni;
- Janusz Kaniewski – Kaniewski Design;
- Zbigniew Reszka – ARCH – DECO, Gdynia;
- Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Sanitec KOŁO.

Laureaci konkursu zdobędą nagrody i wynagrodzenie o łącznej wartości 40 000 zł:
Grand Prix – „Łazienka KOŁO 2014” – 20 000 zł
1 wyróżnienie I stopnia – 8 000 zł
1 wyróżnienie II stopnia – 4 000 zł              
3 wyróżnienia III stopnia – 2 000 zł

1 wyróżnienie w konkursie internetowym – 2 000 zł

Konkurs ma charakter otwarty, mogą brać w nim udział indywidualni uczestnicy i zespoły projektowe.

Termin wstawiania projektów na internetową stronę konkursu upływa 13.05.2014 r., a wyniki poznamy 23.06.2014 r. W dniach 01-10 czerwca 2014 odbędzie się głosowanie internautów, którzy przyznają swoją wyróżnienie.

O konkursie
Konkurs Sanitec KOŁO na projekt koncepcyjny toalety publicznej to rozpoznawalna i ciesząca się dużym uznaniem inicjatywa społeczna firmy. Dotychczasowe zainteresowanie młodych architektów konkursem dowodzi, że przestrzeń publiczna staje się obszarem, do którego przywiązuje się coraz większą wagę, a problem obecności dobrze zaprojektowanych sanitariatów publicznych ma znaczenie w przypadku rozwoju zarówno turystyki, jak i jakości życia samych mieszkańców. Każdorazowo projektowane obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, pokazują jak ważne jest dopasowanie architektury obiektu do otaczającej go przestrzeni.

Wcześniej tematy konkursu związane były m.in. z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym, m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy czy teren nad Wisłą w Warszawie. W roku 2012 oddano do użytku toaletę w Kazimierzu Dolnym. Obiekt został wybudowany na podstawie najlepszego projektu konkursowego z 2007 roku. Toaleta nad Wisłą w Warszawie, która zdobyła Grand Prix 2010 jest już zrealizowana i zostanie oddany do użytku wiosną br.

Gdynia
Gdynia to miasto, które stawia na innowacje i dobrze zaprojektowaną przestrzeń publiczną.
W tę filozofię wpisuje się działalność PPNT Gdynia oraz funkcjonujące w nim Centrum Designu Gdynia – powołane w 2011 roku na rzecz kompleksowego wsparcia rozwoju i promocji sektorów kreatywnych w mieście, na Pomorzu i w regionie Morza Bałtyckiego. Jednym z ważniejszych projektów realizowanych dla wsparcia sektora jest festiwal Gdynia Design Days. Poprzez działalność Centrum Designu Gdynia miasto realizuje liczne projekty dedykowane przestrzeni publicznej, architekturze i wzornictwu przemysłowemu służące poprawie jakości życia mieszkańców.

Sanitec KOŁO
Wiodący producent i dystrybutor wyrobów wyposażenia łazienek w Polsce. W ubiegłym roku firma obchodziła jubileusz 50- lecia. W ofercie firmy są wyroby marki KOŁO i Keramag, m.in.: ceramika i meble łazienkowe, wanny i brodziki akrylowe, kabiny prysznicowe oraz systemy instalacyjne.


Informacje dla mediów:
Centrum Designu Gdynia, PPNT Gdynia - Ewa Chudecka (tel. 58 698 22 33, e.chudecka@ppnt.gdynia.pl)
Sanitec Koło – Wojciech Choina (tel. 505 199 118, wojciech.choina@kolo.com.pl) 
Toolbox Creative Communications – Magdalena Skibka (tel. 508 089 809, m.skibka@toolbox.com.pl)