ppnt gdynia | centrum designu

Gdynia na targach designu w Berlinie

Centrum Designu Gdynia będzie reprezentować Miasto Gdynię na międzynarodowych targach wzornictwa przemysłowego DMY International Design Festival Berlin.  Wystawa pomorskich projektantów „Współczesne Improwizacje“ zaprezentowana zostanie w ramach polskiej części festiwalu - Polish Design Focus.

DMY International Design Festival to najważniejsze po Mediolanie i Londynie, europejskaie wydarzenie związane z designem. Słynie z innowacyjnych projektów i przedmiotów codziennego użytku, które pokazywane sa po raz pierwszy, jeszcze przed wdrożeniem – jako koncepcje, prototypy czy eksperymentalne instalacje.

Na imprezę będącą jednocześnie znakomitą okazja dla profesjonalistów i pasjonatów designu do wymiany wiedzy, wybiera się w tym roku bardzo silna polska reprezentacja – w tym Centrum Designu Gdynia reprezentujące Miasto Gdynia z wystawą „Współczesne Improwizacje”. Kuratorzy wystawy - grupa TABANDA- przedstawią potencjał twórczy pomorskich projektantów i producentów koncentrując się na sposobie, metodzie oraz procesie powstawania produktów z różnych dziedzin. Przybliżą definicję twórczej improwizacji w pracy projektowej, przypomną o wartości warsztatów rzemieślniczych.

Każdą odrębną historię z zakresu wzornictwa, muzyki, animacji grupa TABANDA opowie pokazując widzowi, co się kryje za drzwiami zakurzonego warsztatu, pracowni lub studia. Zobaczymy ciekawe historie, zdjęcia, robocze szkice i prototypy. Zastanowimy się jak stolarz doszedł do projektu formy swojego krzesła, jakie drogi wybrał, a jakie porzucił i co zaskakującego odkrył po drodze? Przyjrzymy się jak muzyk komponuje melodię już od pierwszych jej taktów, ile w tym improwizacji, a ile przygotowań? 
Wszystkie te poszukiwania przyczynią się do rekonstrukcji momentu, w którym współczesny twórca przy użyciu prymitywnych narzędzi rozpoczął swoją improwizację. Będziemy świadkami magii tworzenia i kreowania, a wszystko to da nam obraz osobowości i indywidualności finalnego produktu.

Ekspozycja ma na celu przedstawienie twórczego potencjału pomorskich projektantów i producentów, także tych związanych z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Jest to pierwsze zagraniczne stoisko Miasta Gdyni dla firm i projektantów z branży kreatywnej. Przed nami kolejne inicjatywy tego typu m.in. ekspozycja na Design Week 2014 w Mediolanie.

Prezentacja twórczości pomorskich projektantów podczas DMY International Design Festival możliwa jest dzięki realizacji projektu „Wspieranie międzynarodowej aktywności przedsiębiorców z Pomorza poprzez udział w targach. Let’s EXPO! 2”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wystawa „Współczesne Improwizacje” jest projektem współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu Let’s Expo. Po ekspozycji na DMY International Design Festival Berlin wystawa „Współczesne Improwizacje” zostanie zaprezentowana w trakcie Gdynia Design Days 2013 – początkowo w Terminalu Designu, który wraca na Placu Grunwaldzki, a następnie w nowej galerii Centrum Designu Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.