ppnt gdynia | centrum designu

Gdynia – Design for All

Ruszyły prace nad wdrożeniem efektów I edycji warsztatów „Gdynia – Design for All”. Projekt koncepcyjny zwycięskiej grupy zakłada modernizację skweru w centrum dzielnicy Gdynia-Dąbrowa.

„Dobry design uskrzydla, zły design okalecza i obezwładnia” („Good Design enables. Bad design disables”) – tymi słowami Pete Kercher, członek i założyciel EIDD Design for All Europe, czyli organizacji wspierającej interakcję i komunikację pomiędzy teorią a praktyką projektowania dla wszystkich, rozpoczął warsztaty zorganizowane na rzecz polepszenia jakości życia mieszkańców Gdyni. Działania na rzecz stworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej według metodologii design-thinking rozpoczęły się pod koniec 2011 roku. Od tamtego czasu Centrum Designu Gdynia pod okiem Pete’a Kerchera – w tym wypadku pełniącego funkcję doradcy strategicznego ds. designu – opracowało formułę warsztatów „Gdynia – Design for All”. Polega ona głównie na rozwiązywaniu problemów w przestrzeni miejskiej poprzez dialog z mieszkańcami, nie ograniczanie kreatywności uczestników, a przede wszystkim stworzenie młodym projektantom szansy na wdrożenie w życie projektów powstałych podczas warsztatowych spotkań.
„Udział w projekcie to dla mnie świetna szansa, aby nie tylko uczyć się od najlepszych, czyli na przykład od Pete’a Kerchera, ale to także niepowtarzalna okazja, by na początku kariery mieć już na koncie swoje własne wdrożenie. Jako młoda projektantka, moje portfolio na pewno na tym zyska” – mówi jedna z uczestniczek projektu, Paulina Kamela.
Obecnie grupa osób chętnych do kontynuacji współpracy pod okiem Ogrodnika Miejskiego, p. Maury Zaworskiej-Błaszkiewicz przygotowuje projekt wykonawczy oparty na projektach koncepcyjnych zagospodarowania skweru w centrum dzielnicy Gdynia-Dąbrowa na skrzyżowaniu ulicy Rdestowej i Nowowiczlińskiej. Powstał on na przełomie roku 2011/ 2012 podczas I edycji warsztatów. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Efekty wdrożenia z pewnością sprawią, że mieszkańcy będą przebywać na skwerze chętniej i nauczą się korzystać z nadanej mu funkcji miejsca spotkań, czyli tego, czego zapytani przechodnie oczekują od „serca” ich dzielnicy.


Zapisz się

zapisz