ppnt gdynia | centrum designu

BUDOWANIE WŁASNEGO STYLU W PROJEKTOWANIU - SYFON STUDIO + JAN BAJTLIK

Zapraszamy na wykład i warsztaty, podczas których dowiedziecie się jak budować własny styl w projektowaniu – poprowadzi je Jan Bajtlik oraz Syfon Studio.

WYKŁAD | PO KŁĘBKU DO NITKI

Na wykładzie dowiesz się jakie są obecne trendy i style w projektowaniu. Projektanci podzielą się swoim doświadczeniem związanym z korzystaniem z dostępnych baz danych z pracami innych grafików, podpowiedzą jak nie wpaść w koleiny i nie powtarzać jedynie efektu czyjejś pracy. Spotkanie będzie pretekstem do rozmowy o stylach w projektowaniu – od opartego na proporcjach, tzw. gridach i matematyce (Swiss Design, Bauhaus, Szkoła Międzynarodowa) aż po projektowanie czerpiące z tradycji malarskich (Polska Szkoła Plakatu, tradycje hipisowskie, punkrockowe w projektowaniu, David Carson, Wolfgang Weingart) oraz różnych postaw artystycznych. Projektanci zdradzą jak budować własny styl w kontekście współczesnych tendencji.

Wykład: wstęp otwarty


WARSZTAT | ZAKAZ PŁYWANIA


Podczas warsztatów młodzi projektanci skonfrontują projektowe style próbując znaleźć odpowiednie proporcje pomiędzy tym, co ustawione, a co namalowane. W efekcie powstanie seria plakatów odpowiadających na hasło: zakaz pływania.
Każdy otrzyma kartkę papieru B1, na której wykreśli grid (siatkę pomocniczą) i na tym polu będzie ustawiał figury i litery wycięte z kolorowego papieru lub nasprejowane z szablonu, następnie do kartki z jednej strony przymocujemy taśmą kalkę, która pozwoli nam uzyskać drugą powierzchnię projektu, na niej będziemy zachęcali do tworzenia rzeczy nie ustawionych, rasowo malarskich – plakatówką, sprejem, markerami.

Uwaga warsztaty trwają dwa dni!
Warsztat:  obowiązują zapisy  / lista zamknięta

DLA KOGO? 

-  młodych grafików zaczynających samodzielną prace; 
- amatorów, którzy chcą spróbować swoich sił w branży;
- studentów kierunków związanych z projektowaniem graficznym;
- osób związanych z grafiką, które mają realny wpływ na kształtowanie się tej gałęzi projektowania;


CEL PROJEKTU - przekazanie wiedzy o stylach projektowych, nauka współczesnego języka designu z zastrzeżeniem, że są to jedynie punkty wyjścia do własnego pomysłu na siebie, własnego stylu.

PROWADZĄCY
Jan Bajtlik (ur. 1989), należy do STGU, w 2013 z wyróżnieniem ukończył wydział grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektuje książki dla dzieci, plakaty, ilustracje, identyfikacje wizualne wydarzeń kulturalnych, prowadzi warsztaty typograficzne dla dzieci. Ilustrował między innymi w Time Magazine, The New York Times, Gazecie Wyborczej. Jego prace były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. Otrzymał srebrny medal na 10 Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie i wyróżnienie Bologna Ragazzi Award 2015 za autorską, aktywnościową książkę o typografii dla dzieci “Typogryzmol”.
www.bajtlik.eu

Syfon Studio zostało założone przez Urszulę Janowską i Filipa Tofila w 2008 roku. Zajmujemy się interakcją wizualną. Bazując na kilkuletnim doświadczeniu oraz rzetelnym research’u tworzymy koncepcje graficzne dla firm i instytucji. Spotkaliśmy się w Akademii Sztuk Pięknych w  Warszawie, gdzie oboje obroniliśmy tytuł Magistra Sztuki w pracowni Projektowania Plakatu prowadzonej przez prof. Mieczysława Wasilewskiego. Uczyliśmy się również w École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs (ENSAD) w Paryżu. Syfon Studio było wielokrotnie nagradzane m.in: Grand Prix Biennale Plakatu w Boliwii, dwa wyróżnienia w konkursie Projekt Roku 2013 (organizowanym przez STGU), dwa wyróżnienia w konkursie Galeria Plakatu AMS, Grand Prix w konkursie na Plakat Zamecznik Now, wyróżnienie na Ljubliana Poster Festival, wyróżnienie w International Socjal Poster Competition Skopje i inne.
www.syfonstudio.com

TERMINY
9 maja 2015
Wykład | 11:00 - 12:30
Warsztat | 13:00 - 18:00
10 maja 2015
Warsztat | 11:00 - 16:00