ppnt gdynia | centrum designu

Wystawa SIECI

Wystawa SIECI wprost odwołuje się do struktury sieciowej miasta i próbuje wykorzystać design do poprawy jej kondycji. Wystawa ociera się o zagadnienia budowania i ulepszania miejskich struktur: począwszy od systemów wspierania przedsiębiorców i rzemieślników, poprzez wykorzystanie nowych technologii, a skończywszy na dostosowaniu przestrzeni publicznej do zmieniającego się stylu życia. Z założenia osadzona w miejskich potrzebach. 

Dynamizm miejskiego życia powoduje, że pewne procesy i relacje społeczne stają się niewidoczne w przestrzeni publicznej lub siłą rzeczy - marginalizowane. Dwie grupy projektowe zaproszone do zinterpretowania tematu wystawy, zauważyły to zjawisko. Projekty poruszają temat przywrócenia w przestrzeń publiczną miejsca dla drobnego handlu. W ten sposób rozpoczynamy dyskusję na ile możliwe/konieczne jest znalezienie narzędzi systemowych regulujących jej funkcjonowanie w rygorze struktur miejskich.  

Dynamika zmian zachodzących w mieście odbija się na naszych codziennych wyborach. Kolejne projekty są odbiciem współczesnego, typowo miejskiego stylu życia. Przebija się w nich wielozadaniowość a także refleksja nad postępującą zmianą społeczną. Projektanci poruszyli także temat redefinicji związku człowieka z naturą. Czym jest dziś środowisko naturalne w mieście?

Design w mieście musi służyć do wypracowania rozwiązań dla lokalnych problemów i do podnoszenia jakości życia. Jednym z wyzwań stojących przed miastami jest właściwa diagnoza tych problemów i sformułowanie ich w sposób, na który design może odpowiedzieć.  

Według kuratorów wystawa jest nakierowana na społeczne relacje i miejskie aktywności. W efekcie temat „Sieci” łapie projektantów w charakterystyczną miejską wieloznaczność.  

Organizator: Centrum Designu Gdynia
Kuratorzy: Paulina i Jacek Ryń, Razy2
Tekst: Barbara Marchwicka

KURATORZY

razy 2

razy 2

Jest ich dwoje: Paulina Ryń – architekt i Jacek Ryń – projektant. Tworzą to, co ich w danej chwili intryguje i ciekawi. Szukają wyzwania, a później starają się stawić mu czoła. Dany przypadek obserwują z 2 różnych punktów widzenia, maksymalnie wnikliwie. To co projektują chcą utrzymywać w ryzach prostoty i czytelności. Dopiero gdy otrzymują zadowalającą ich strukturę, dobierają odpowiednie środki. Każdy kolejny rok tworzenia grupy projektowej to niespodzianka, której nie mogą się doczekać. Nagrody: Dobry Wzór 2012, statuetki Machina Design Award, Nagroda Oświetleniową Osram, Wyróżnienie od DuPont i wiele innych…