ppnt gdynia | centrum designu

Weź NIEMAPĘ i chodź na spacer po Gdyni!

NIEMAPA, to seria ilustrowanych przewodników po mieście dla rodzin, która już na wiosnę będzie miała swoją gdyńską edycje. Przewodniki w zabawny i graficzny sposób przedstawia najważniejsze miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki a poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęcają do aktywnego poznawania miasta.

NIEMAPA pomaga na nowo odkryć miasto: opisuje ciekawe i nieznane miejsca a piękne ilustracje i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer. Dzieci uczą się kulturalnej topografii swojego miasta poszukując przepisu na lokalne potrawy, poznając regionalizmy czy obserwując architekturę. NIEMAPA powstaje w procesie ko-kreacji z mieszkańcami i poleca tylko sprawdzone miejsca.

Choć NIEMAPA wygląda jak zwykły składany plan to fascynujący przewodnik po mieście. Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania - dzieci rysują rośliny z parku, projektują budynki czy piszą wierszyki o mieście. Wysmakowane ilustracje czynią z niej obowiązkową pozycję na półce każdego dziecka a dołączona ilustrowana pocztówka z pozdrowieniami z miasta ułatwia podzielenie się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi. Najzabawniejszą częścią NIEMAPY jest zawsze ilustrowany słownik wyrażeń i słówek charakterystycznych dla danego miasta.

Sezon spacerowy 2017 otworzy w maju NIEMAPA Gdynia - nie tylko w formie przewodnika, ale wraz z pracownią architektoniczną Gdyby przełożymy NIEMAPĘ w świat trójwymiarowy i zaprosimy gdynian do oglądania miasta w pigułce. Wystawa i NIEMAPA powstaną we współpracy z Centrum Designu Gdynia – Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.
Już teraz, w lutym, zapraszamy mieszkańców do wspólnej zabawy i poszukiwania charakterystycznych słówek i zwrotów. W Gdyni na burzę mówi się sztorm, “jo” zamiast tak a kolejka to pociąg SKM - te słowa oraz inne, które wspólnie odkryjemy stworzą Ilustrowany Słowniczek Gdynianina.

Zapraszamy do wzięcia udziału w
SONDZIE
. Oddaj swój głos i zaproponuj swoje ulubione gdyńskie słowo. Na wasze propozycje czekamy do 15 lutego!

NIEMAPĘ wymyśliły Mamy – Małgosia Żmijska, mama Eustachego i Asia Studzińska, mama Poli – a robią ją wspólnie z wydawnictwem Ładne Halo, dumnymi rodzicami Juliana. W 2017 do ekipy dołączyła Monika Szewczyk-Wittek, mama Oli. Rysowaniem i projektem graficznym zajmuje się Maciek Blaźniak podczas gdy Asia Guszta koordynuje współpracę. NIEMAPA powstaje w procesie ko-kreacji wspólnie z mieszkańcami, bo oni najlepiej znają swoje miasto.

Dzięki współpracy Partnerów takich, jak Urzędy Miasta, instytucje i przedsiębiorstwa NIEMAPA jest drukowana w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy i może być dystrybuowana bezpłatnie. Partnerzy organizują również NIEMAPOWE wydarzenia: spacery, warsztaty i akcje rozsyłania pocztówek. Partnerem Strategicznym serii jest  a honorowy patronat nad nią objęło Narodowe Centrum Kultury. W imieniu dzieci na cześć Partnerów gromkie: HIP HIP HURRA!


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Wystaw "NIEMAPA Gdynia"
gdzie: galeria Centrum Designu Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny,
Al. Zwycięstwa 96/98, budynek III ,
kiedy: 11-28.05. 2017, otwarte codziennie od 10.00 do 18.00,
cena: wstęp na wystawę jest bezpłatny.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

kurator: Małgorzata Żmijska, Joanna Studzińska
organizator:
Centrum Designu-PPNT Gdynia