ppnt gdynia | centrum designu

New European Bauhaus

W sierpniu 2020 roku przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła plany stworzenia nowego Bauhausu w ramach unijnego planu naprawczego. W orędziu o stanie Unii skierowanym do Parlamentu Europejskiego przewodnicząca podkreśliła potrzebę zapoczątkowania kulturalnej i zrównoważonej przestrzeni współpracy. Od tego czasu weszliśmy w pierwszą fazę NEB. Również Centrum Designu jako członek organizacji BEDA bierze udział w tworzeniu tej wyjątkowej inicjatywy.

Nowy Europejski Bauhaus to inicjatywa wychodząca poza ramy projektu środowiskowego lub ekonomicznego.  Inicjatywy ma stworzyć przestrzeń interdyscyplinarnego dialogu oraz wspólną platformę projektową i kreatywną, w której architekci, artyści, studenci, naukowcy, inżynierowie i projektanci współpracują nad systemowymi zmianami poprzez połączenia designu i zrównoważonego rozwoju. Jest to ruch oparty na zrównoważonym rozwoju, dostępności i estetyce. Ma na celu nie tylko  przybliżyć ludziom zasady Europejskiego Zielonego Ładu, ale być siłą napędową do jej urzeczywistnienia w atrakcyjny, innowacyjny i zorientowany na człowieka sposób.

Nowy Europejski Bauhaus powinien również wykorzystać drugi rewolucyjny megatrend naszego stulecia – cyfryzację, która w coraz większym stopniu zmienia nasz sposób myślenia i działania. Symulacje komputerowe umożliwią poprawę decyzji projektowych pod względem efektywnego gospodarowania zasobami, ponownego wykorzystania lub wpływu na środowisko i lokalny klimat.

Ruch nieodłącznie związany jest z życiem obywateli i miejsc, w których żyją. Miasta odgrywają tu ważną rolę jako miejsca, w których jednocześnie zachodzi wiele zjawisk, wchodzących w interakcję z ludźmi, przestrzeniami i funkcjami. Celem inicjatywy jest osiągnięcie neutralnych klimatycznie miast, które są bardziej przyjazne do życia

W ramach NEB wdrażane będą:
  • · European Green Deal (Europejski Zielony Ład) - to zbiór inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej, których nadrzędnym celem jest uczynienie Europy neutralną dla klimatu w 2050 r.

  • · Renovation Wave Strategy (Strategia – Fala renowacji)  - to strategia na rzecz polepszania energetyczności budynków (nowe normy dla nowopowstających oraz określenie norm renowacji); tworzenia miejsc pracy; polepszenie jakości życia w mieście.

>> Dowiedz się więcej o NEB

Proces realizacji zaplanowano w trzech przenikających się i uzupełniających fazach:

  • · Faza projektowania (design phase) Jej celem jest zbadanie potrzeb i wyzwań Europy i opracowanie w odpowiedzi na nie odpowiednich koncepcji i projektów działania. Faza ma opierać się na szerokich badaniach i interdyscyplinarnym dialogu teoretyków i praktyków. Eksperci na nowo przyjrzą się obecnym rozwiązanym palących problemów i spróbują je zaprojektować. Poprzez redefinicję tego co istnieje zdecydują w jakich obszarach i w jaki sposób Nowy Europejski Bauhaus może przyspieszyć, skonkretyzować i zmaterializować dobre pomysły. W ramach pierwszej fazy zaplanowane zostały programy pilotażowe, które przeprowadzone zostaną w różnych państwach członkowskich UE. Ponadto już na wiosnę 2021 Komisja Europejska zaplanowała pierwszą edycję nagrody New European Bauhaus, która nagrodzi inspirujące inicjatywy związane z kluczowymi podstawami założeń NEB.

  • · Faza realizacji (Delivery phase) Będzie to faza wzajemnego uczenia się i wprowadzania w życie inicjatyw zaprojektowanych na poprzednim etapie. Zostanie rozpoczęta od ustanowienia co najmniej pięciu „Pilotów Nowego Europejskiego Bauhausu”. Stworzona zostanie platforma współpracy pomiędzy wszystkimi uczestnikami fazy projektowania - „Wspólnota praktyków”.

  • · Faza rozpowszechniania (Dissemination phase) Na kolejnym etapie Nowego Europejskiego Bauhausu skupimy się na rozpowszechnianiu dobrych praktyk i koncepcji rozwoju. Wzajemne uczenie zapewni wymiana przykładów zrównoważonych projektów, dobrych praktyk i doświadczeń. Rozpowszechnione zostaną innowacyjne metody, rozwiązania i prototypy, z których skorzystać będą mogli: architekci, projektanci, studenci, naukowcy i inżynierowie. 

>> Pobierz szczegółowe informacje

Chronologia:

--

18 styczeń 2022 - 
Ruszyła kolejna edycja New Eurpean Bauhaus Prize
Po ogromny sukcesie zeszłorocznej edycji ponownie poszukujemy najlepszych projektów, których celem jest utworzenie pięknych, zrównoważonych i inkluzywnych miejsc do życia.   Jury uhonoruje inspirujące pomysły na transformację naszej codzienności, przestrzeni życiowej i doświadczeń. W ramach tegorocznej edycji konkursu ocenie zostaną poddane zarówno nowe jak i istniejące już projekty młodych twórców odzwierciedlające założenia Nowego Europejskiego Bauhausu, które bezpośrednio wprowadzą w życie ludzi i lokalnych społeczności Europejski Zielony Ład. Termin składania zgłoszeń konkursowych upływa 28 lutego 2022 r. Do konkursu mogą przystąpić obywatele wszystkich państw ze wszystkich środowisk pod warunkiem, że ich koncepcje, pomysły i projekty są realizowane lub faktycznie zlokalizowane w UE. Prace zostaną nagrodzone w czterech kategoriach:
  • powrót do natury;
  • odzyskanie poczucia przynależności;
  • nadanie priorytetu miejscom i ludziom, którzy tego najbardziej potrzebują;
  • rozwój długoterminowego i zintegrowanego podejścia opartego na cyklu życia w ekosystemie przemysłowym.
Kategorie odzwierciedlają cztery osi tematyczne transformacji w ramach Nowego Europejskiego Bauhausu. Zostały one zidentyfikowane w fazie współprojektowania inicjatywy z udziałem tysięcy osób i organizacji, które podzieliły się własnymi opiniami i doświadczeniami. Zgłoszenia zostaną ocenione pod kątem trzech podstawowych wartości inicjatywy: zrównoważoności, estetyki i inkluzywności. Każda z tych kategorii obejmuje dwie równoległe konkurencje konkursu:
  • „Nowy Europejski Bauhaus” – w odniesieniu do istniejących projektów ukończonych w ciągu ostatnich dwóch lat oraz
  • „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” – w odniesieniu do koncepcji i pomysłów zgłoszonych przez młodych twórców poniżej 30. roku życia.
Oprócz szesnastu nagród przyznawanych przez jury (za pierwsze i drugie miejsce w każdej kategorii i każdej konkurencji), przyznane zostaną też dwie nagrody dodatkowe, których laureaci zostaną wyłonieni spośród najlepszych kandydatów drogą głosowania publicznego. Osiemnastu zwycięzców otrzyma nie tylko nagrodę pieniężną w wysokości do 30 tys. euro, ale również wsparcie promocyjne w rozwijaniu i realizacji projektów związanych z założeniami NEB.

Więcej informacji

Pytania i odpowiedzi
Strona internetowa konkursu
--
18 października 2021 - 
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) przeznaczy wsparcie w wysokości 5 mln euro dla wdrażania Nowego Europejskiego Bauhausu. Wsparcie realizowane będzie w ramach  projektu „Stymulator wspólnoty EIT – Zwiększanie skali przedsięwzięć Nowego Europejskiego Bauhausu”. Wnioski można składać do 17 grudnia 2021 r.

Celem udzielonego wsparcia będzie przyspieszenie procesu opracowywania rozwiązań łączących równoważność (od celów klimatycznych, poprzez obieg zamknięty gospodarki, eliminację zanieczyszczeń i różnorodność biologiczną), estetykę (jakość doświadczenia i stylu, wykraczające poza funkcjonalność) oraz włączenie społeczne (w tym zasada pierwszeństwa różnorodności, zapewnienie dostępności i przystępności cenowej). Na wspieranie wdrażania inicjatyw związanych z Nowym Europejskim Bauhausem zostanie przeznaczony budżet w wysokości 5 mln euro na lata 2021 i 2022.

Założenia inicjatywy to:
• zapewnić przedsiębiorcom i innowatorom oraz przedsięwzięciom związanym z nowym europejskim Bauhausem usługi przyspieszające oraz wsparcie;
• uruchamiać i mobilizować inicjatywy obywatelskie;
• oferować działania szkoleniowe w zakresie przedsiębiorczości oraz zasoby edukacyjne w zakresie podnoszenia umiejętności i uczenia się przez całe życie.   

>> Dowiedz się więcej.    


Europejski Instytut Innowacji i Technologii
jest największym europejskim ekosystemem innowacji, który skupia blisko 3 tys. partnerów z czołowych przedsiębiorstw, organizacji badawczych i edukacyjnych w ponad 60 centrach innowacji w całej Europie. Wzmacnia zdolność Europy do wprowadzania innowacji, umożliwiając realizację rozwiązań pilnych globalnych wyzwań oraz wspierając talenty w dziedzinie przedsiębiorczości, a tym samym przyczynia się do trwałego wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji w Europie. EIT to organ UE, integralna część programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”. Instytut wspiera dynamiczne partnerstwa ogólnoeuropejskie, wspólnotę wiedzy i innowacji EIT, które tworzą wiodące przedsiębiorstwa, laboratoria badawcze i uniwersytety.
Od początku 2021 roku wspólnota EIT intensywnie wspierała pierwszy etap realizacji nowego europejskiego Bauhausu. Inicjatywa wspólnoty EIT została zapoczątkowana w celu zwiększenia zaangażowania obywateli i włączenia społeczności we wspólne projektowanie zrównoważonych przestrzeni publicznych, a tym samym w celu realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Skuteczne działania wspólnoty realizowane obecnie na rzecz NEB to:
 
• udzielanie pomocy innowatorom i przedsiębiorcom z Europy Środkowej i Wschodniej w planowaniu i uruchamianiu działalności powiązanej z nowym europejskim Bauhausem odbywa się to dzięki programowi EIT „Jumpstarter”;
• przyznawanie dotacji na projekty kierowane przez obywateli, począwszy od przekształcania miejsc parkingowych w place zabaw i pracę z osobami starszymi po zapewnianie odporności obiektów światowego dziedzictwa na zmianę klimatu;
• włączenie aspektów nowego europejskiego Bauhausu do inicjatywy Climathon 2021.

W ramach tego wydarzenia gromadzą się różni uczestnicy ze 150 miast na całym świecie, aby zwiększyć świadomość na temat klimatu, przezwyciężyć status quo i na nowo przemyśleć miejsca, w których żyjemy, oraz przyszłość, jakiej sobie życzymy.

--

22 września 2021 - New European Bauhaus Prizes rozdane


Znamy laureatów pierwszej edycji New European Bauhaus Prizes. Do ogłoszonego w kwietni konkursu zgłoszono ponad 2000 wniosków z całej UE i spoza niej. Spośród nich w wyniku publicznego głosowania wyłoniono 60 inspirujących projektów i pomysłów. To właśnie spośród nich jury złożonego z oficjalnych partnerów New European Bauhaus wybrało zwycięzców. W gronie jury znalazły się członkinie zespołu Centrum Desingu. Zgłoszone projekty dotyczyły tworzenia estetycznych, zrównoważonych i sprzyjających inkluzywności miejsc i rozwiązań.  20 zwycięzców zostało ujawnionych przez komisarzy europejskich Elisa Ferreira i Mariya Gabriel podczas ceremonii 22 września 2021. Gospodarzem wydarzenia była Francesca Bria, członek Okrągłego Stołu Wysokiego Szczebla inicjatywy. W każdej kategorii jury przyznało tytuły: „New European Bauhaus Awards” oraz „New European Bauhaus Rising Stars”  (nagroda dla młodych talentów poniżej 30 roku życia).

Laureatami New European Bauhaus Prizes w poszczególnych kategoriach zostali:
1. Techniques, materials and processes for construction and design
Nagroda: ERDEN PURE WALLS (Austria)
Wschodząca Gwiazda: MIESZKANIE W ZAMKNIĘTYM KRAJOBRAZIE (Hiszpania)
2. Buildings renovated in a spirit of circularity Nagroda: OGRODY W POWIETRZU (Hiszpania) Wschodząca Gwiazda: ZERO WASTE HOUSE (Słowenia)
3. Solutions for the co-evolution of built environment and nature Nagroda: ROSANA (Niemcy) Wschodząca Gwiazda: NEST (Hiszpania)
4. Regenerated urban and rural spaces Nagroda: LA FÁBRIKA DE TODA LA VIDA (Hiszpania) Wschodząca Gwiazda: EKO-DZIELNICA PORTO DI MARE (Włochy)
5. Products and life style Nagroda: PLATFORMA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU AYR (Portugalia) Wschodząca Gwiazda: MATERIEUNITE (Włochy)
6. Preserved and transformed cultural heritage Nagroda: DACH XIFRÉ: „PŁYWAJĄCY” DZIKI OGRÓD (Hiszpania) Wschodząca Gwiazda: MODERNIZACJA STRONY UNESCO W IVREA (Włochy)
7. Reinvented places to meet and share Nagroda: ULIA GARDEN (Hiszpania) Wschodząca Gwiazda: SPOŁECZNA REKONSTRUKCJA W POWYŻSZEJ KRYZYSIE (Włochy)
8. Mobilisation of culture, arts and communities Nagroda: ESSERI URBANI (Włochy) Wschodząca Gwiazda: PRZESTRZEŃ, KTÓRA PONOWNIE POŁĄCZY OBYWATELI Z MIASTAMI (Hiszpania)
9. Modular, adaptable and mobile living solutions Nagroda: APROP CIUTAT VELLA (Hiszpania) Wschodząca Gwiazda: BEZDOMNE MIESZKANIA (Dania)
10. Interdisciplinary education models Nagroda: STOPIEŃ W PROJEKTOWANIU UNIVERSIDAD DE NAVARRA (Hiszpania) Wschodząca Gwiazda: KLASSE KLIMA (Niemcy)
Zwycięzcy „New European Bauhaus Awards” otrzymają 30 000 euro, a laureaci „New European Bauhaus Rising Stars” otrzymają 15 000 euro w celu wspierania swoich koncepcji i pomysłów.
 

--

31 maja 2021 - termin zgłoszeń do New European Bauhaus Prizes


Nagrody przyznawane w konkursie to z jednej strony wyraz uznania i ukoronowanie dotychczasowych osiągnięć, a z drugiej – bodziec dla młodszego pokolenia do dalszego rozwijania nowych koncepcji i pomysłów. Dzięki przyznanym wyróżnieniom piękne i sprzyjające integracji obiekty o zrównoważonym charakterze, jakie już istnieją w naszym otoczeniu, staną się lepiej rozpoznawalne i posłużą jako inspiracja dla kolejnych wizjonerskich rozwiązań. 
Nagrody będą przyznawane w 10 różnych kategoriach. W każdej z kategorii istnieją dwa równoległe wątki konkursowe:
  • New European Bauhaus Awards dla istniejących, już ukończonych przedsięwzięć/projektów
  • New European Bauhaus Rising Stars dla koncepcji lub pomysłów zgłoszonych przez kandydatów w wieku do 30 lat. 

>> Przeczytaj więcej.

--

22-23 kwietnia 2021 - Oficjalna k
onferencja 

>> Zobacz film z konferencji.

--

18 stycznia 2021 – Oficjalna premiera Nowego Europejskiego Bauhausu


Podczas konferencji prasowej mogliśmy zapoznać się z założeniami inicjatywy i konkretnymi przykładami wdrożeń. Przedstawiona została dedykowana strona internetowa, która ma stanowić nie tylko źródło wiedzy i bieżących informacji, ale także platformę dialogu i wymiany myśli dla wszystkich.

>> Sprawdź stronę

Ma ona stanowić miejsce, w którym nasz indywidualny wkład staje się wspólną rozmową i inspiracją.  W ramach strony można dzielić się również opracowaniami i wnioskami instytucji z poszczególnych Unii Europejskiej Oficjalnie rozpoczęta została faza projektowania Nowego Europejskiego Bauhausu, która potrwa rok.– „Chcę, aby NextGenerationEU zapoczątkowało europejską falę napraw i uczyniło naszą Unię liderem w gospodarce o obiegu zamkniętym”  –  powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej. – „Nasz obecny poziom zużycia surowców, energii, wody, żywności i użytkowania gruntów nie jest zrównoważony. Musimy zmienić sposób, w jaki traktujemy przyrodę, jak produkujemy i konsumujemy, żyjemy i pracujemy, odżywiamy się i ogrzewamy, podróżujemy i transportujemy” – dodała.

>> Zobacz całe przesłanie z okazji rozpoczęcia fazy projektowania NEB

Ty również możesz projektować NEB i zabrać głos w dyskusji.

>> Zostaw swoją opinię tutaj

--

3 grudnia 2020 – konferencja w Sevilli
Światowe Forum Samorządów we współpracy ze Wspólnym Centrum Badawczym Komisji Europejskiej zorganizowało  hybrydową sesję spotkań, na których omówiono, w jaki sposób inicjatywa może inspirować myślenie samorządów lokalnych do dążenia do zrównoważonego rozwoju miejskiego w kontekście działań naprawczych.

>> Zobacz konferencję

--

październik 2020 – artykuł „A New European Bauhaus” opublikowany przez Ursulę von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej określiła w nim pierwszy zarys inicjatywy i jego główne cele. Nowy Europejski Bauhaus ma stworzyć przestrzeń twórczego i interdyscyplinarny dialogu. Podobnie jak historyczny ruch Bauhausu, który rozprzestrzenił się na całym świecie z Weimaru, Nowy Europejski Bauhaus ma być czymś więcej niż tylko szkołą architektury, która wykorzystuje nowe technologie i techniki. Przełomowy sukces Bauhausu nie byłby możliwy bez pomostu do świata sztuki i kultury czy wyzwań społecznych tamtych czasów. Nowy europejski Bauhaus powinien wyzwolić dynamikę zmian. Powinien pokazać, musimy zostawić znajome ścieżki i zmienić naszą perspektywę.

>> Przeczytaj cały artykuł

--

sierpień 2020 – ogłoszenie planu stworzenia Nowego Europejskiego  Bauhausu
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła plany stworzenia nowego Bauhausu w ramach unijnego planu naprawczego o wartości 670 miliardów euro. W orędziu o stanie Unii skierowanym do Parlamentu Europejskiego przewodnicząca podkreśliła potrzebę zapoczątkowania kulturalnej i zrównoważonej przestrzeni współpracy. Od tego czasu weszliśmy w pierwszą fazę NEB.    

_ _

Rola Centrum Designu w wyjątkowej inicjatywie


Centrum Designu jako członek BEDA partycypuje w fazie budowania inicjatywy New European Bauhaus, poprzez zabieranie głosu między innymi w dyskusjach podczas BEDA Open Doors. BEDA od początku ściśle współpracuje w tym zakresie z Komisją Europejską. Bezpośredni wyraz tego dialogu stanowiło BEDA Forum, które odbyło się 10 grudnia 2020, podczas którego prowadzono dyskusję z reprezentantami Komisji na temat kształtu i wpływu jaki powinna mieć inicjatywa.

>> Przeczytaj więcej.