Porozmawiajmy o tym, jak tworzyć wspólną, zrównoważoną i piękną rzeczywistość.
Miasto jest domem dla wszystkich jego mieszkańców. To, co nas
łączy to potrzeba bezpieczeństwa i poczucia wspólnoty. Pragniemy żyć
wygodnie i ładnie. Troszczymy się o własne zdrowie i dbamy o otoczenie.
Chcemy korzystać z dostępnych możliwości i mieć udział w tworzeniu
społeczności. Jak to osiągnąć? Jak planować przyszłość dobrą dla nas i naszej
planety?
Nowy Europejski Bauhaus (New
European Bauhaus) to interdyscyplinarna inicjatywa Komisji Europejskiej, której
celem jest stworzenie przestrzeni do twórczego dialogu. To zaproszenie do
dyskusji i działania dla osób chcących projektować zrównoważone style życia.
Inicjatywa uwzględnia aspekty społeczne, kulturowe, artystyczne, naukowe,
technologiczne i gospodarcze. Kładzie równomierny nacisk na dobro ludzi oraz
troskę o środowisko. W rozmowie udział wezmą:
- · gość specjalny: Alessandro Rancati / EU Policy Lab
- · Piotr Czyż / Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto, Politechnika Gdańska
- · Jacek Dominiczak / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
- · Paulina Kisiel / PPNT Gdynia | Centrum Designu
Wzywamy do działania projektantów, architektów, artystów, inżynierów, naukowców i studentów - twórzmy razem teraźniejszość i przyszłość!
ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA.
organizator: PPNT Gdynia | Centrum DesignuDowiedz się więcej o inicjatywie New European Bauhaus
Alessandro Rancati - architekt i projektant. Ukończył Politechnikę w Mediolanie. Od 2015 roku członek EU Policy Lab, realizowanego przez Komisję Europejską. W 2020 roku dołączył New European Bauhaus Unit. Jest założycielem studiów projektowych, które prowadzi obecnie w Miami i Barcelonie. Uczy designu w hiszpańskich uczelniach - Elisava, ESDI, BAU, Escola Massana. Ma bogate doświadczenie w projektowaniu strategicznym, zarządzaniu projektami i wprowadzaniu kompleksowych procesów facylitacji. Jego aktualnym wyzwaniem zawowodym jest wspieranie rozwoju kultury projektowania w Komisji Europejskiej. Prywatnie zainteresowany permakulturą, produkcją addytywną / subtraktywą i modą.
Piotr Czyż - architekt (dr), filozof (mgr). Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz gościnnie na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego działalność naukowa i społeczna poświęcona jest społecznej roli architektury i nowym metodom przekształcania przestrzeni publicznych. Wykonawca kilkunastu samorządowych projektów grantowych poświęconych rewitalizacji przestrzeni i projektowaniu partycypacyjnemu. Kierownik projektu naukowo-badawczego na temat strategii rozwoju polskich targowisk realizowanego w ramach programu Gospostrateg dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Konsultant tzw. Uchwał Krajobrazowych w Gdańsku i Sopocie.
Jacek Dominiczak - profesor sztuki i architekt Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich dedykowaną studiom nad zaawansowaniem architektury i urbanistyki współczesnych miast. W pracy naukowej zajmuje się dialogiczną formułą etyki architektury, jest autorem teorii Miasta Dialogicznego oraz narzędzi pomocnych w jego projektowaniu: Metody Siatki Miejskiej i Kodu Tożsamości Lokalnej. Wykładał w wielu polskich i zagranicznych uczelniach (USA, Meksyk, Portugalia). Przy wsparciu Programu Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej oraz europejskich programów artystycznych SEAS i CORNERS, badał miasta Ameryki Północnej i Europy. Pracował dla miast w Polsce i w Australii.
Paulina Kisiel - dyrektorka kreatywna, producentka i Design Manager z ponad 12-letnim doświadczeniem. Aktywna członkini BEDA BOARD, stowarzyszenia, którego misją jest wzmocnienie postrzegania strategicznej roli designu w Europie. Dyrektorka festiwalu Gdynia Design Days. Od 2012 roku zaangażowana w tworzenie nowej jakości festiwalu, a także innych bieżących działań w ramach PPNT Gdynia | Centrum Designu. Nagrodzona tytułem Stratega Roku 2017 przez magazyn Design Alive. Prowadzi również własną pracownię architektoniczną - studioturbo.pl. Uhonorowana nagrodą „Czas Gdyni” za najlepszą inwestycję 2019 za renowację zabytkowego budynku muszli koncertowej - „Muszla”. Ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej oraz Zarządzanie Projektowaniem na SWPS.