Od przyszłego roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni lekcje biologii czy przyrody nie spędzą w szkolnej klasie, a w szklarni. W ramach realizacji konkursu wdrażania dobrych praktyk projektowych realizowanym przez PPNT Gdynia | Centrum Designu, fundacja MOZI zrealizowała budowę Autonomicznej Szklarni - Zieleniak.
Szkoła, a także rodzaj inicjatywy nie został wybrany przypadkowo. Idea konkursu została oparta o raport PPNT Gdynia | Centrum Designu: „Działania na rzecz zapobiegania skutkom zmian klimatu”. Realizacja szklarni to odpowiedź na potrzeby i wyzwania współczesnych mieszkańców miasta, także tych najmłodszych. Przedsięwzięcie dedykowane jest zarówno uczniom szkoły, dzieciom i młodzieży, jak również dorosłym, rodzicom uczniów oraz mieszkańcom.Szklarnia tylko na pierwszy rzut oka wygląda bardzo tradycyjnie. Wyposażona jest w system zbierania wody deszczowej z powierzchni dachu, zbiornik na wodę oraz system rozprowadzania jej wewnątrz. Całość zasilana jest panelem solarnym umieszczonym na dachu. Nie brakuje czujników poziomu wilgotności i temperatury, a także modułu elektronicznego, który pozwala na sterowanie systemem nawadniania, także zdalne. Dodatkowo obiekt wyposażony jest w punkt edukacyjny - ławki i stoły umieszczone na tarasie w sąsiedztwie szklarni umożliwiają prowadzenie lekcji i warsztatów. Zależy nam na zaangażowaniu społeczności w wykonanie, utrzymanie i dalszy rozwój projektu. W związku z tym wspólnie z nauczycielem prowadzącym zrealizowaliśmy program prac w szklarni przypisany poszczególnym klasom. Podstawą kształtowania nowych wzorców zachowania i świadomości ekologicznej jest wiedza, a zdobywanie jej jest dużo łatwiejsze i ciekawsze, jeżeli dzieci mogą uczestniczyć w różnych procesach i przedsięwzięciach, prowadzących do upowszechnienia wzorca kultury ekologicznej – mówi Monika Gradzik z fundacji MOZI.
Szklarnia jest już gotowa, a uczniowie szkoły z niecierpliwością czekają na wiosnę, by dokonać pierwszych wysiewów i nasadzeń roślin.