ppnt gdynia | centrum designu

Projektowanie zrównoważonego łańcucha dostaw w geopolityce

Zrównoważone łańcuchy dostaw nie będą mogły istnieć bez zrównoważenia samych produktów. Poznajmy wspólnie narzędzia oceny ryzyka procesów logistycznych i powiązanych z nimi wartości w całym cyklu życia produktu. Rozpoczynając od analizy całego łańcucha wartości możemy projektować bardziej zrównoważone rozwiązania.

Dzisiejszy przemysł stoi przed wyzwaniem dostarczenia w 2040 roku czterokrotnie większą wartość niż obecnie, wykorzystując do tego połowę dzisiejszych zasobów. I to wszystko przy zerowej emisji gazów cieplarnianych. Prosty rachunek arytmetyczny pokazuje, że potrzebne do tego byłyby dwie planety. Stąd pytanie - czy to jest w ogóle możliwe? Jak powinien wyglądać ekosystem, który pomoże zrealizować tak ambitne cele? Co z czynnikami zmiennymi, takimi jak rosnąca populacja, zmiany klimatyczne, ekspansja pandemii i druzgocące konflikty zbrojne?

Według OECD za 70% transakcji handlowych stoją globalne procesy logistyczne i zintegrowane działania operacyjne. To właśnie dlatego analiza łańcucha dostaw w całym cyklu życia produktów jest niezbędna, aby tworzyć zrównoważone rozwiązania. 
Uczeń zapytał mistrza: jak długo trzeba oczekiwać na zmianę na lepsze? Mistrz odpowiedział: jeżeli chcesz oczekiwać, to długo. Żyjemy w czasach, gdzie obecne paradygmaty muszą zmienić się szybko i być implementowane szeroko.

  • Poznaj podstawy zrównoważonej analizy łańcucha wartości.
  • Sprawdź, jak rozpoznawać ryzyko i wartości dla zrównoważonego rozwoju działań operacyjnych.
  • Odkryj powiązania i wpływy geopolityki na projektowanie produktu.