Zwiększanie zrównoważonego rozwoju miast poprzez zaangażowanie sektora kreatywnego: nowy projekt uruchomiony w regionie Morza Bałtyckiego.
Międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem Duńskiego Instytutu Kultury uruchomiło projekt „Creative Circular Cities” (CCC). W ramach projektu sześć miast z regionu Morza Bałtyckiego – Aarhus (DK), Kilonia (DE), Gdynia (PL), Ryga (LV), Tallinn (EE) oraz Turku (FI) – będą wspólnie opracowywać, testować i promować rozwiązania dla kultury, sektora kreatywnego i przemysłu po to, aby wspierać przejście od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym.
Konsorcjum projektowe składa się z 14 partnerów – gmin, organizacji wspierających biznes, organizacji pozarządowych z zaangażowanych miast oraz organizacji sieci ponadnarodowych.
Dyrektor regionalna Duńskiego Instytutu Kultury w Estonii, Łotwie i Litwie Lizaveta Dubinka-Hushcha o celu i ambicjach projektu:
„Gospodarka o obiegu zamkniętym to przede wszystkim filozofia, styl życia oparty na wspólnej wierze w wartość dodaną ludzkiego współtworzenia. Droga do zrównoważonego społeczeństwa o obiegu zamkniętym zaczyna się w umysłach i sercach jego członków, gdzie kultura jest katalizatorem kreatywności i przewodnikiem idei. Naszym celem jest wypełnienie luk pomiędzy podejmowaniem decyzji, biznesem i sztuką, łącząc je w zamknięty i zrównoważony system”
Przez dziesięciolecia branże kreatywne, takie jak moda i projektowanie, kojarzone były z konsumpcją i nadprodukcją. Mimo to sektor kreatywny i kultura posiadają znaczną wiedzę i doświadczenie, które mogą wspierać i rozwijać modele oraz praktyki biznesowe o obiegu zamkniętym. Dzięki innowacyjnemu podejściu i silnemu wpływowi na nawyki i sposób myślenia ludzi przemysł kulturalny i kreatywny oferują ogromny potencjał promowania stylu życia w zgodzie z zasadami obiegu zamkniętego. Potencjał ten jest obecnie wykorzystywany w projekcie „Creative Circular Cities”.
Wyzwaniem nie jest brak ambitnych planów w zakresie cyrkularnej transformacji, ale brak konkretnych narzędzi do ich zrealizowania. Potrzebne są nowe metody i sposoby myślenia, które będą łatwe do wdrożenia dla przedsiębiorstw, obywateli i gmin. Celem projektu „Creative Circular Cities”jest opracowywanie, testowanie i dzielenie się „rozwiązaniami”, które miasta wokół Morza Bałtyckiego mogą z łatwością przełożyć na konkretne działania.
Projekt będzie realizowany w okresie od listopada 2023 r. do listopada 2026 r. Jest w 80% finansowany ze środków unijnego programu Interreg Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi około czterech milionów euro.