ppnt gdynia | centrum designu

Odpad, czyli surowiec

Jak tworzyć wartość dodaną z odpadów? Obecnie świat jest cyrkularny w 8,6%. To oznacza, że ponad 90% wszystkich zasobów, które konsumujemy nie jest w żaden sposób odzyskiwane i wykorzystywane ponownie. 

Żyjemy w czasach kiedy ekstremalna eksploatacja bogactw naturalnych, których tempo wykorzystania znacznie przewyższa tempo regeneracji. Obecny trend jest niezwykle niebezpieczny ze względu na kurczące się zasoby, zależność surowcową oraz przerwy w dostawach, co diametralnie wpływa na szalejące ceny surowców. Jedną z odpowiedzi na pytanie, jak temu zapobiec, jest wdrażanie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym w życie.

Dzięki modelowi GOZ, odpady, w kontekście pozyskiwania surowców, zaczynają nabierać coraz większej wartości. Nie dość, że pozyskiwanie oraz ich ponowne wykorzystanie znacznie obniża poziom wykorzystania pierwotnych surowców naturalnych, to również z punktu widzenia finansowego, zaczyna się coraz bardziej opłacać. W 2017 roku raporty Andersa Wijkmana i Kristiana Sandberga na temat makroekonomicznych skutków gospodarki o obiegu zamkniętym wykazały, na przykładzie siedmiu krajów europejskich, że krajowe emisje CO2 mogą zostać zmniejszone o 66%, równocześnie umożliwiając stworzenie nowych miejsc pracy. Są to lokalne i zdecentralizowane miejsca pracy, tam gdzie znajdują się produkty oraz ich użytkownicy, a nie w odległych krajach.

Poznaj przykłady projektów wdrożonych dzięki działalności Cyrkl. Dowiedz się, jak łączenie rozmaitych podmiotów z różnych sektorów wpływa pozytywnie na wymianę odpadów/surowców wtórnych, tym samym przyczyniając się do ich ponownego wykorzystania i utrzymywania ich w obiegu. 

● Spójrz na nowo na odpady jako surowce.
● Naucz się identyfikować wartość w odpadach.
● Poznaj przykłady łączenia i współpracy różnych podmiotów jako filaru rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.