Interesujesz się zrównoważonym rozwojem? Chcesz tworzyć produkty i usługi minimalizując ich negatywny wpływ na środowisko? Weź udział w warsztatach prowadzonych przez Dr. Maxa Marwede, specjalistę z Instytutu Fraunhofera i stratega designu, Tapani Jonkinena, twórcy m.in. kultowej Nokii 3310 i dowiedz się, jak zbudować model biznesowy oparty na założeniach gospodarki obiegu zamkniętego.
Learning Factory EcoDesign to praktyczne, kreatywne i interdyscyplinarne dwudniowe warsztaty podczas których uczestnicy przejdą przez sprint ekoprojektowy w oparciu o narzędzia design thinking. Dzięki tej metodzie nauczą się tworzyć innowacje, szybciej odpowiadać na wyzwania projektowe oraz skuteczniej przeradzać pomysły w prototypy i gotowe rozwiązania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować w interdyscyplinarnych zespołach, w których stworzą modele biznesowe zgodne z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. Wspólnie sformułują wyzwanie projektowe i odpowiedzą na pytania:
o Jak zminimalizować negatywny wpływ produktów lub usług na środowisko?
o Jakie są potrzeby użytkowników?
o W jaki sposób można naprawić produkt lub wykorzystać go ponownie?
o Jakie dodatkowe usługi mogę zaoferować?
o Jak stworzyć zrównoważony model biznesowy?
o Którzy partnerzy są istotni w cyklu życia produktu?
Celem warsztatów nie jest opracowanie idealnego rozwiązania, ale zrozumienie procesu ekoprojektowania i poznania narzędzi, które można wykorzystać w swojej pracy na co dzień.
Warsztaty połączone będą z wizytą studyjną w gdyńskiej manufakturze TAMO wpisującej się w ideę zrównoważonego rozwoju.
Koncepcja Learning Factory Ecodesign została opracowana i zrealizowana przez ekspertów z Instytutu Fraunhofera na zlecenie Niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska.
dla kogo?
o projektanci
o studenci studiów projektowych
o przedsiębiorcy
o inżynierowie
o wykładowcy
o osoby zainteresowane zrównoważonym rozwojem i wdrażaniem założeń gospodarki cyrkularnej
co możesz zyskać?
o poszerzysz wiedzę o gospodarce obiegu zamkniętego
o poznasz nowe narzędzia i metody opracowane przez ekspertów ds. ekoprojektowania
o podniesiesz konkurencyjność poprzez wprowadzanie zrównoważonych innowacji
o dowiesz się jak zoptymalizować procesy i zaoszczędzać koszty produkcji
o nawiążesz ciekawe kontakty
kiedy?
14.11.2018 | godz. 10:00-16:45 (*dla chętnych godz. 19:00 networking dinner)
15.11.2018 | godz. 09:00-16:30
gdzie?
PPNT Gdynia, bud. IV, sala F0.17 (parter)
Warsztaty w j. angielskim
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy (link).
Ilość miejsc: 25.
prowadzący:
Dr. Max Marwede - pracownik naukowy Instytutu Fraunhofera oraz Postdoc na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie związany z grupą badawczą „Obsolescence as a challenge for sustainability – causes and alternatives“. Jako specjalista w zakresie zrównoważonego rozwoju, pracuje nad rozwojem eko-innowacji i wydłużaniem życia produktów. Wspiera firmy w projektowaniu zrównoważonych rozwiązań, a także udziela konsultacji władzom publicznym w zakresie unijnych wymogów dotyczących gospodarki cyrkularnej. Max posiada doświadczenie w zarządzaniu projektami w dziedzinach takich jak: nowe technologie, automatyzacja, odnawialne źródła energii, elektronika. Zajmuje się także działalnością edukacyjna, prowadzeniem szkoleń i moderowaniem spotkań o zrównoważonym rozwoju.
Tapani Jokinen - projektant z 25 letnim doświadczeniem, m.in. były Head of Design Portfolio and Strategy at Microsoft / Nokia odpowiedzialny za powstanie kultowej Nokii 3310. Obecnie konsultant projektowy, właściciel TJ-Design, Chief Design Officer w Circular Devices, fińskim startupie Sustainable Puzzlephone, a także specjalista w zakresie ekoprojektowania współpracujący z Instytutem Fraunhofera, gdzie łączy wdrażanie innowacji w myśl zrównoważonego rozwoju i etycznego biznesu oraz wspiera procesy przechodzenia z gospodarki linearnej na cyrkularną. Tapani jest jednym z autorów programu edukacyjnego "Ecodesign Learning Factory", w którym poprzez warsztaty, czy konferencje naucza jak tworzyć produkty i usługi minimalizując ich negatywny wpływ na środowisko, a także doradza, jak tworzyć zrównoważone modele biznesowe.
Działanie realizowane jest w ramach projektu EcoDesign Circle i współfinansowane ze środków EFRR z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020.