Architekt i matematyk, Peter van Assche, opowie o nowych pomysłach na projektowanie w zakresie gospodarki cyrkularnej. Rozmowa nie będzie dotyczyła jedynie projektowania, ale również podróży Gullivera, Modeli Zagłady, antropocenu, Alicji w Krainie Czarów, László Moholy-Nagy’ego, domków hobbitów i produkcji tosterów.
W gospodarce obiegu zamkniętego nie występują odpady tylko surowce, które są wykorzystywane ponownie. Ponad połowa śmieci, które produkuje nasza cywilizacja, to odpady budowlane i infrastrukturalne. To oznacza, że powstają w następstwie realizacji projektów, za którymi stoją architekci. Przejście na gospodarkę cyrkularną oznacza nie tylko fundamentalną zmianę w zakresie budownictwa, ale też wiele ważnych konsekwencji dla wszystkich branż związanych z projektowaniem. Zmiany sprawią, że działania projektantów staną się bardziej zrównoważone, a jednocześnie umożliwią rozwiązanie wyzwań społecznych, z którymi dziś nie radzi sobie tradycyjnie pojmowany design.
Brak właściwych strategii regeneratywnych w projektowaniu sprawia, że zniszczenie produktu lub rozbiórka budynku, a tym samym zakończenie ich okresu użytkowania, jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Zmiana sposobu działania na bardziej inteligentne i przewidujące, może zmienić ten proces w cykl i uchronić efekty pracy projektantów przed przedwczesną śmiercią.
Tylko jak to zrobić? Jakimi narzędziami dysponują projektanci, żeby stworzyć coś, co za 30 lat nie będzie problemem, a dobrodziejstwem dla użytkowników?
Podczas spotkania omówimy tryby myślenia regeneratywnego i odkryjemy różne regeneratywne strategie projektowe, m.in. polegające na inspirowaniu się projektami z przeszłości i współczesności oraz dostrzeganiu podobieństw w analogicznych podejściach ze świata sztuki i matematyki.
● Poznaj nowe, zrównoważone strategie działania, które przynoszą społeczeństwu zdrowie i dobrobyt.
● Dowiedz się, jakie są paradygmaty projektowania regeneracyjnego.
● Sprawdź, jak zacząć od początku i zyskaj nową energię do działania.