ppnt gdynia | centrum designu

Cyrkularność tworzy niszę w sektorze B2B

Tradycyjne podejście liniowe do wytwarzania produktów i usług staje się kosztowniejsze geopolitycznie, niepewne oraz ograniczone postępującymi zmianami legislacyjnymi. Cyrkularna ekonomia kusi swoimi obietnicami, jednak skorzystanie z tego potencjału to dla biznesu przede wszystkim kolejna rzecz na liście zmian operacyjnych, strategicznych i kulturowych. Sektor B2B potrzebuje nowych dostawców materiałów i usług ułatwiających wejście na ścieżkę zrównoważonej zmiany i optymalizacji.

Podejście liniowe drastycznie obniża wartość  

Dostęp do metali, drewna, minerałów, syntentyków czy surowców roślinnych staje się niepewny i ograniczony. Jeszcze przed wybuchem pandemii Komisja Europejska zidentyfikowała 30 krytycznych dla gospodarki surowców, których ilość drastycznie się zmniejsza. To gatunki zagrożone, które trzeba będzie zastąpić lub ograniczyć ich stosowanie.
  Modele biznesowe, które sprawdzały się jeszcze kilkanaście lat temu, dziś napotykają zupełnie nowe wyzwania. Trudności w dostępie do surowców to dla biznesu nie tylko konieczność zmian, ale również potencjał. Zmiany ekonomiczne w kierunku obiegu zamkniętego pozwalają efektywniej wykorzystywać drożejące materiały oraz ograniczyć odpady i straty energetyczne. Ułatwiają zastosowanie surowców z drugiego obiegu, a także zmniejszenie śladu środowiskowego firmy, czego z różnych stron domaga się rynek.   Zastosowanie alternatywnych materiałów i innowacja w łańcuchach dostaw może wytworzyć wartość zarówno dla firmy, jak i środowiska czy lokalnej społeczności. Zamiast eksploatować ograniczone zasoby i tracić wartość, dziś możemy mądrzej korzystać z tego, co już jest.  

Cyrkularna transformacja w biznesie wymaga nowych dostawców
 

Aby skorzystać z potencjału gospodarki obiegu zamkniętego, rynek potrzebuje nowych usług, produktów i materiałów. Cyrkularna transformacja wytwarza w sektorze B2B niszę o rosnącym popycie i niskiej konkurencyjności. Firmy, chcące skorzystać z potencjału nowej ekonomii, potrzebują wsparcia zewnętrznych dostawców umożliwiających stosowanie cyrkularnych rozwiązań.
  Inspiracją i przykładem takiej transformacji są dla mnie eksperci spotkania “Od odpadu do surowca”, które miało miejsce w warszawskim HubHub w kwietniu 2022, w ramach cyklu wydarzeń Design talks Business Meetings. Podczas tego wydarzenia Dominika Zielińska, Główna Architektka w Workplace, opowiedziała o doświadczeniach w projektowaniu i wdrażaniu pierwszego w Polsce biura o cyrkularnym podejściu - Less Waste Office. Podczas spotkania wystąpił także Piotr Woźniakowski, Country Manager Cyrkl, ​​największej w Europie platformy wymiany surowców wtórnych, z której korzysta ponad 8 000 firm, w tym ponad 1300 firm z Polski. Piotr podzielił się swoją historią współpracy z firmami, którym pomógł zamienić odpady na surowce gotowe do wykorzystania w innym przemyśle.  

Dostawcy cyrkularności w sektorze B2B
 

Dominika Zielińska i jej zespół są przykładem firmy, która rozwija i wprowadza wielokrotnie nagradzane, cyrkularne podejście do projektowania wnętrz. Dominika potrzebuje dostępu do zrównoważonych materiałów oraz usług, aby móc wprowadzać cyrkularne rozwiązania w projektach Workplace. Mimo wprowadzenia już wielu innowacyjnych rozwiązań, między innymi na bazie surowców wtórnych, upcyclingu czy refurbishingu, wskazuje na stale zwiększający się popyt na takie rozwiązania, którego rynek nadal nie daje rady zaspokoić.   Piotr, wraz z zespołem, stosując system rozpoznania, ewaluacji oraz katalogowania odpadów firm produkcyjnych, pozwala zidentyfikować i zmierzyć często nieświadomie traconą wartość. Tak przygotowane materiały są dalej sprzedawanie przy wsparciu platformy Cyrkl w innym miejscu jako surowiec lub komponent. Cyrkl synergicznie wypełnia tę cyrkularną niszę, pomagając zawrócić stratę z powrotem do obiegu. Jednym z przykładów wyników ich pracy jest odzyskanie odpadu z produkcji filtrów papierosowych, który teraz jest wykorzystywany do produkcji sorbentów i izolacji termicznej w budownictwie lub używanie kruszonych kabli do produkcji kostki brukowej. Dla firm na ścieżce cyrkularnych zmian, nawet tak zaawansowanych jak zespół Dominiki z Workplace, tacy dostawcy nowych cyrkularnych materiałów i komponentów są bardzo potrzebni.   Innym przykładem cyrkularnego dostawcy B2B jest Gover.To usługa, która umożliwia sprzedawcom elektroniki równolegle oferować te same produkty na wynajem. Dla klientów biznesowych Govera główną wartością jest zdjęcie z głowy problemu samodzielnego wprowadzenia takiej cyrkularnej zmiany. Oferując w ramach swojej usługi między innymi obsługę klienta, naprawianie oraz ubezpieczanie wynajmowanych produktów, znacznie ułatwia transformację w nowy model biznesowy. Wartość rynkowa firmy Gover, dofinansowanej pierwotnie z Circular Capital, jest dziś ewaluowana na kwotę ponad 1 mld USD.  

Transformacja w kierunku cyrkularności to zadanie zespołowe
 

Biznes już dzisiaj może skorzystać z potencjału gospodarki obiegu zamkniętego i nie musi tego robić indywidualnie. Większość zmian może wprowadzić dzięki nowym partnerom zewnętrznym, których biznes potrzebuje, aby wypełnić rynkową niszę. Dlatego właśnie dziś, bardziej niż kiedykolwiek, konieczne jest tworzenie i rozwój modeli biznesowych, takich jak Cyrkl czy Gover. Umożliwianie dostępu do alternatywnych materiałów czy nowych modeli sprzedażowych to tylko kropla w morzu aktualnych i nadchodzących potrzeb w sektorze B2B. Wszystkie ręce na pokład, ponieważ każda firma ma swoją ważną rolę do odegrania. Cyrkularna transformacja to zadanie zespołowe.  

Autor: Henryk Stawicki, Change Pilots 

*
Wydarzenie Design talks Business Meetings „Od odpadu do surowca” miało miejsce w warszawskim HubHub w kwietniu 2022. HubHub jako partner wydarzenia podziela misję wydarzenia, umożliwiając i ułatwiając innowację. Tworząc swoje przestrzenie, współpracują lokalnymi architektami, a podczas planowania projektu, szukają rozwiązań dopasowanych do dynamicznie zmieniających się biznesów członków naszej społeczności. Rezultatem ich pracy jest design wzbogacony o najnowsze rozwiązania technologiczne, które ułatwiają korzystanie z powierzchni.