ppnt gdynia | centrum designu

WYSTAWA MIASTO+

Miejskie meble, przedmioty i akcesoria służące wypoczynkowi, relaksowi i zabawie. 8 prototypów stworzonych przez najzdolniejszych młodych polskich projektantów z myślą o mieszkańcach Gdyni i turystach odwiedzających miasto. Wystawa główna 7.edycji Gdynia Design Days.

Tematem 7. edycji festiwalu Gdynia Design Days było miasto: jego tożsamość i mieszkańcy, interakcje między nimi to, w jaki miejska rzeczywistość jest współtworzona przez Gdynian w różnym wieku. Do przygotowania wystawy głównej Centrum Designu Gdynia zaprosiło kuratorkę - Agnieszkę Jacobson-Cielecką. - Inspiracją dla projektantów tworzących obiekty na wystawę jest sama Gdynia - jej wygląd, historia i atmosfera ukształtowane przez modernizm, morze i ludzi - mówi kuratorka.

Projektanci biorący udział w projekcie są młodzi lub bardzo młodzi, którzy zdążyli już zaznaczyć swoją obecność ciekawymi realizacjami, udziałem w ważnych wystawach oraz nagrodami w konkursach designu. Pochodzą w większości z głębi lądu i pewnie dlatego najmocniej przemawia do ich wyobraźni nadmorski, otwarty charakter Gdyni. Zadanie jakie otrzymali to stworzenie projektów adresowanych do mieszkańców miasta i przyjezdnych w każdym wieku. Projektów wchodzących w dialog z otoczeniem, odpowiadających na potrzeby i pragnienia ludzi. To miejskie meble, przedmioty i akcesoria służące wypoczynkowi, relaksowi i zabawie. Inne, to przedmioty - pamiątki, użytkowe lecz niosące ładunek emocjonalny przez swoją materię i skojarzenia. Jak mówi kuratorka: - Przedmioty, które podobnie jak modernistyczna architektura mają szansę się nie zestarzeć.

PROTOTYPY

ILOCZYNY | IZABELA BOŁOZ | www.izabelaboloz.com 

Iloczyny to seria modułowych obiektów stworzonych z myślą o przestrzeni miasta. Geometryczne elementy o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach uzupełniają się, przenikają i łączą, poszukując swoich części wspólnych. Zestawione razem tworzą wielofunkcyjną instalację: do spotkań, siedzenia lub do spontanicznej zabawy.Inspiracją do projektu był gdyński modernizm, który wykorzystywał zasadę przenikania i lączenia form i bawił się geometrią. Redukował elementy dekoracyjne, uwydatniając bryły budynków.
Materiał: drewno

Fotel GDYNIA | JAN KOCHAŃSKI | www.jankochanski.com 

Spędzając czas na plaży określamy swoje terytorium przez rozstawianie parawanów, rozkładanie koców, ręczników i leżaków. Wynika to z potrzeby określenia swoich granic i znalezienia przytulnego miejsca w otwartej przestrzeni. Fotel Gdynia to zaciszne schronienie na zatłoczonej plaży.Swoją konstrukcją nawiązuje do lekkich leżaków z listew drewnianych i płótna. Daszek chroni przed nadmiarem słońca, osłania od wiatru i zapewnia prywatność. W wewnętrznych kieszeniach fotela można schować książkę, okulary czy krem do opalania. Boczne części powłoki są zwijane , aby otworzyć fotel na słońce, widok lub towarzysza, z którym spędzamy dzień na plaży.
Materiały: drewno olchowe, płótno.

KULT MORZA | KOSMOS PROJECT | www.kosmosproject.com

Odzyskanie przez Polskę Pomorza i powstanie Gdyni były czasem intensywnego poszukiwania tożsamości narodowej. Jednym z jej elementów była propaganda słowiańskiego Pomorza. W Całym kraju obchodzono Dni Morza ­ teatralne pochody przypominające prastare obrzędy związane z kultem wody. Personalizowano morze, przypominano dawne legendy, organizowano symboliczne zaślubiny. Jeśli w okolicy nie było żadnego zbiornika wodnego, makiety statków ustawiano na placach.KULT MORZA to kolekcja obiektów użytkowych zainspirowana tymi obchodami. Parawan chorągiew, z której wyłania sie bóstwo morskich odmętów ­ Gosk; fotel przypominający lodzie rybackie ­wyblakle od słońca i soli. I naczynia wykonane w ostatniej kaszubskiej manufakturze ceramiki –Necla, w tradycyjnym elektryzującym błękitnym kolorze.
Materiały: tkanina wełniana ręcznie tkana, drewno dębowe, sklejka, tradycyjna ceramika kaszubska.

ŁÓDECZKA &  SEAGLASS | JAN LUTYK i AGATA MATLAK | www.lutyk.pl

SEAGLASS
Projekt przedmiotów domowego użytku w sposób subtelny nawiązuje do naszych wspomnień z nadmorskich wakacji. Faktura wypłukanego przez morze szkła, chłód i zapach mokrego piasku ­zmysłowe doznania zamknięte w użytkowej formie, które mogą codziennie być obecne na domowym stole. Pamiątka inaczej.
Materiał: szkło, piaskowiec

ŁÓDECZKA
Gdynia ­ miasto nadmorskie, portowe, stoczniowe. Morze to również wypoczynek i zabawa. Stworzyliśmy więc zabawkę, która ­ tak jak Gdynia, działa tylko w połączeniu z morzem. Nawet jeśli jesteś mieszkańcem Gdyni, masz kolejny powód by pójść nad wodę. Łódka-­zabawka, wykorzystuje właściwości przewodnictwa elektrycznego wody morskiej, napęd włącza się tylko po zanurzeniu w słonej wodzie.
Materiał: drewno, miedź, podzespoły elektryczne, baterie.

torby CITY – SEA – FOREST | NATURAL BORN DESIGN | www.naturalborndesign.pl

Seria trzech toreb zaprojektowana z myślą o mieszkańcach Gdyni, miasta położonego między morzem i lasem. Te duże i bardzo lekkie torby łatwo zamieniają się w wygodne siedziska przydatne na plaży, w mieście czy w podróży. Trzy warianty złożenia torby pozwalają na całkowitą zmianę jej gabarytów – od zupełnie płaskiej, przez bardziej pojemną aż do pełnej, niemal architektonicznej bryły. Dzięki temu projekt sprawdza się w różnych rolach w ciągu długiego miejskiego dnia. Torba wykonana jest z materiałów wodoodpornych i izotermicznych.Składa się z trzech elementów: otuliny, saszetki i dużego worka. Seria to trzy torby – CITY, SEA i FOREST – w różnych wielkościach i kolorach.
Materiał: polietylen, poliester.

MATERAC MIEJSKI FAJRANT | ATELIER STARZAK STREBNICKI | www.atelierstarzakstrebicki.pl

Gdyby sprzedawano ten materac w Ikei, pewnie nazwaliby go FAJRANT. To w końcu idealny przykład zacnej i potrzebnej architektury bimbania. Jego twórcy zamiast martwić się o dusze, na szczęście dbają raczej o nasze nogi i plecy. Szczęśliwie nikt też nie musi płacić, żeby się na tym materacu wyciągnąć. Co więcej, teraz można to będzie robić także poza domem, w publicznych przestrzeniach miasta. A jeśli zabraknie materaców, można je sobie zrobić samemu. Projektanci wykorzystali przystępne materiały i dołączyli instrukcję składania. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz!
Materiały: plastikowe skrzynki, opaski zaciskowe, gąbka, banery reklamowe.

ŁAWKA DO MOCZENIA STÓP W BAŁTYKU | TABANDA | 
www.tabanda.pl

Dla Gdyni ­ dostęp do wody to dynamiczny początek, silnik zmian, smak nowoczesności i nadzieja. Dla człowieka ­ woda to magiczna materia dająca życie, to silna potrzeba doświadczania, symbol wzrostu, oczyszczenia, energii i odnowy. Z jednej strony żywioł nieokiełznany, a z drugiej twór, któremu nie jesteśmy w stanie się oprzeć. Granica wody i lądu na gdyńskiej plaży jest dla nas punktem zapalnym do działań.Ławka do moczenia stóp w Bałtyku jest projektem dla miasta, osadzonym w jego realiach, ale bezpośrednio dotyczącym skali człowieka, jednostki ludzkiej w każdym wieku. Jest ona łącznikiem, mostem spinającym ludzi z morzem. Umożliwia celebrację wody, udostępnia błogą czynność obmywania stóp w bezkresie Bałtyku.

Materiał: stal, sklejka fornirowana dębem