ppnt gdynia | centrum designu

Wystawa DOM.OSIEDLE.MIESZKANIE

Co świadczy o jakości przestrzeni wspólnej na osiedlu mieszkaniowym? Jak kształtują się relacje sąsiedzkie? Co dzieje się między budynkami? 

Przedmiotem analiz badawczych stały się założenia architektoniczne oraz życie codzienne i sposoby myślenia o przestrzeni mieszkalnej, obecne na trzech rodzajach osiedli: modernistycznych osiedlach przedwojennych, PRL-owskich osiedlach z wielkiej płyty oraz współczesnych osiedlach deweloperskich. Analiza przeprowadzona została w Gdyni i Poznaniu.

Na wystawie można zobaczyć między innymi: magazyny i książki dotyczące jakości architektury i przestrzeni na osiedlach mieszkaniowych, wyniki analiz dokumentów prawnych dotyczących ładu i jakości przestrzeni publicznej w Polsce, a przede wszystkim – wyniki kilkumiesięcznych badań terenowych prowadzonych przez architektów, socjologów i projektantów na gdyńskich i poznańskich osiedlach mieszkaniowych.

Inspiracją dla wystawy jest zbiór czasopism pod tytułem „Dom Osiedle Mieszkanie”. Wydawany w latach międzywojennych magazyn jest imponującym zbiorem przykładów, analiz i wskazówek z Polski oraz z zagranicy, dotyczącym wielu kompleksowych zagadnień związanych z tematyką budownictwa mieszkaniowego, przekazanych w precyzyjny i komunikatywny sposób. Autorzy czasopisma wnikliwie przyglądają się każdej skali wybranych przez siebie zagadnień: począwszy od wyposażenia wnętrz i mieszkań poprzez organizację układu przestrzenno-funkcjonalnego poszczególnych jednostek mieszkaniowych aż do założeń urbanistycznych całego osiedla.

Organizator: Centrum Designu Gdynia
Kuratorzy: Atelier Starzak Strebicki
Zespół pracujący nad wystawą: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Marta Skowrońska, Filip Schmidt, Paulina Borucka, Tomasz Dabert, Irina Grishina, Kamila Iżykowicz, Joanna Januszewska, Agnieszka Kotschy, Maciej Polakowski, Marta Smektała, Bartosz Stanik, Anna Śmierzchalska