ppnt gdynia | centrum designu

Znamy zwycięzców konkursu oraz plebiscytu na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni!

W tym roku laureatami są aż trzy różne lokale. To już piąta edycja konkursu, towarzysząca Gdynia Design Days.

Co roku w śródmieściu Gdyni przybywa niebanalnych wnętrz. Ideą konkursu jest działanie na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznej, wsparcie lokalnej społeczności oraz promowanie inicjatyw miastotwórczych Nominowani zostali wyselekcjonowani przez zespół PPNT Gdynia | Centrum Designu. Są to miejsca, które pozytywnie zmieniają Gdynię. W tym roku wśród nominowanych znalazło się 5 lokali gastronomicznych, salon jubilerski oraz pracownia florystyczna. Są to:

• Falla projekt: Tomasz Zabłotny, adres: ul. Armii Wojska Polskiego 1;
• Luis Mexicantina projekt: Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski, adres: 3 Maja 21;
• MORA bistro projekt: Mateusz Koy, adres: ul. Starowiejska 44;
• Muszla projekt: Katarzyna Dudko, studio Formativ, plac Grunwaldzki 1;
• LARU projekt: Karol Mikulski, adres: ul. Świętojańska 43;
• POP in projekt: Jan Sikora, adres: Władysława IV 37;
• Floral Design Kwiaty i Warsztaty, projekt: Marta Modrzejewska – Ptak, adres: ul. Antoniego Abrahama 27.

Jury w składzie:
· Anna Borkowska – dyrektor PPNT Gdynia,
· Jacek Piątek – Plastyk Miasta, Urząd Miasta Gdynia,
· Ziemowit Liszek – Fundacja Mozi,
· Anna Łukawska – Lumann Design,
· Marta Napiórkowska-Łosin – Mana Design.  

Nagroda internautów
W plebiscycie na profilu Facebook Gdynia Design Days internauci wybrali MORA bistro. Wnętrze projektu Mateusza Koya, na nowo definiuje industrialną surowość. Widać ją przede wszystkim w dominującym materiale, jakim jest metal. Znajdziemy go miedzy innymi w wewnętrznym szyldzie, który swą formą nawiązuje do nazwy lokalu, czyli efektu optycznego mory. Wykonano go z elementów metalowych znalezionych na terenie Stoczni. Całość łagodzi barwna tapicerka oraz mocne barwy, pojawiające się na ścianach.

Jednogłośną decyzją Jury nagrodę główną otrzymała Luis Mexicantina projektu Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego. Ponadto w tym roku zdecydowano się przyznać wyróżnienie Floral Design, projektu Marty Modrzejewskiej - Ptak.
 

Uzasadnienie wyboru jury
Jury zwróciło uwagę na spójną koncepcję aranżacji wnętrza Luis Mexicantina, której autorami są Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski. Doceniono nietypowe zestawienie barw i faktur oraz to, że wnętrze w nieszablonowy sposób oddaje klimat i nastrój Meksyku. Nie zastosowano tu typowych nawiązań i motywów, odnoszących się bezpośrednio do folkloru. Jury zwróciło uwagę, że to swego rodzaju przełamanie dominującej koncepcji w lokalach latynoskich. Jak zauważono, jednocześnie Luis Mexicantina doskonale koresponduje z gdyńską architekturą, co jest zasługą nawiązania do meksykańskiego modernizmu. Kapituła postanowiła nagrodzić myślenie o lokalu jako o całości – od ogólnego wrażenia, po najmniejsze szczegóły. W tym roku jury zdecydowało się przyznać specjalne Wyróżnienie pracowni florystycznej Floral Design, projektu Marty Modrzejewskiej – Ptak. Zwrócono uwagę na doskonałe wpisanie się lokalu w ulicę Abrahama oraz pozytywny wpływ na lokalną estetykę. Doceniono też promowanie dobrych praktyk poprzez zrezygnowanie z dużych szyldów oraz zaklejania witryny na rzecz eksponowania wnętrza. Jury zwróciło także uwagę na odważne łączenie barw i przedmiotów. Doceniono także sam dobór roślin, które także pełnią rolę dekoracyjną.

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim nominowanym!