ppnt gdynia | centrum designu

Wystawa Alfabet Czarów

„Pisz do mnie szeptem albo jednak głośno do mnie pisz. Napisz dla mnie obraz, narysuj miłość... Smutne litery, litery – pokraki, literowi szaleńcy i litery – księżniczki, olbrzymolitery, litery wschodzące i kosmitko-litery". Gosia Golińska wprowadza odwiedzających w niezwykły świat alfabetu podczas wystawy Alfabet Czarów.

Wystawa zakończona

Wystawa obejmuje ona zbiór alfabetów, liter i obiektów wykonanych przez autorkę i zaproszonych gości – uczestników warsztatów. Ręcznie pisane, osobiste alfabety nie były wcześniej używane, lecz czekały uwięzione w szufladach. To wynik wieloletnich obserwacji i fascynacji, okazja do zadumy nad kondycją wizualną typograficznego przekazu dnia codziennego, a także zaproszenie do zabawy i aktywnego włączenia się w żywą aranżację przestrzeni ekspozycji. Autorskie, ręcznie wykonane kolekcje liter są jedynie pretekstem i katalizatorem działań. W przestrzeni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego ożywają i zachęcają do formułowania liścików, manifestów, literniczych okrzyków i bezgłośnych wyznań.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
Wydarzeniu towarzyszą warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodzin oraz oprowadzanie kuratorskie.


Warsztaty 1:
wtorek 23 kwietnia 2013, godz. 17.00
Zaklęcia w książkach. Stare książki z brakującymi stronami, zniszczonymi okładkami i zamazanymi literami wypełniane zaklęciami, igłą i nitką wyszywane hasła i znaki zawierające tajemnicę lub uzupełniane autorskimi ilustracjami, doklejanie własnych stron. Tworzenie nowych książek o indywidualnym przekazie.

Warsztaty 2:
sobota 18 maja 2013, godz. 11.00
Message in a bottle. Z oceanu liter o różnej charakterystyce, z chaosu tekstów prasowych i kolorowych magazynów każdy z uczestników próbuje zwizualizować typograficzne SOS dla świata. Ważne wiadomości umieszczane są w butelkach i włączymy do wystawy, z nadzieją, że zostaną odczytane przez kolejnych zwiedzających, a może nawet decydentów i włodarzy miasta Gdyni.

Warsztaty 3:
piątek 24 maja 2013, godz. 17.00
Pocztówki z aktówki. Warsztaty są kontynuacją projektu rozpoczętego w 1990 roku. Zgromadzone pocztówki autorstwa Gosi Golińskiej, opieczętowane, zapisane lub zarysowane bazgrołami lub krągłymi literami, z treścią i bez treści, z doklejonymi elementami wysyłane są do wskazanych przez uczestników adresatów. To zachęta do kultywowania tradycji kartek pocztowych.

O KURATORZE:
Gosia Golińska zawodowo działa i współpracuje w wielu dziedzinach (grafik, scenografka, kostiumografka, projektantka, kuratorka). Aktywnie reaguje na zjawiska społeczne i ich odbicie w sztukach plastycznych. Brała udział w wystawach zbiorowych, sympozjach i spotkaniach w Polsce, Niemczech i Francji. Przez lata eksponowała prace swoje i innych twórców jako kuratorka i pomysłodawczyni wystaw. Prowadzi otwartą pracownię w Sopocie na 3 Maja 34, gdzie organizuje spotkania i prezentacje nie tylko swoich prac.


Termin wystawy: 19.04-25.05.2013.