ppnt gdynia | centrum designu

Stanisław Deńko - Wizja Miasta

Agencja Rozwoju Gdyni oraz Centrum Designu Gdynia - zapraszają na wystawę Stanisława Deńko "Wizja Miasta". 

Wystawa obejmuje wybrane przykłady twórczości jednego z najważniejszych polskich architektów przełomu XX/XXI w. laureata honorowej nagrody SARP w 2016 r. - Galeria Gdyńskiego.
 
O architekcie: Stanisław Deńko jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki (1961-1967). Z krakowską kuźnią architektów Deńko był związany przez ponad 30 lat (1967-1999), gdzie pracował jako asystent naukowo – dydaktyczny w Instytucie Urbanistyki i Planowania Przestrzennego. Ponadto w trakcie swojej kariery architekt prowadził także pracę dydaktyczną na takich uczelniach jak University of Iowa, University of Tennessee w Knoxville oraz Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego. Istotnym etapem w pracy zawodowej architeka było objęcie i pełnienie funkcji dyrektora Wydziału Architektury oraz Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, a także Głównego Architekta Miasta Krakowa.

Od 1993 roku do chwili obecnej pełni funkcję dyrektora generalnego w Biurze Architektonicznym „WIZJA” sp. z o.o., pracowni z którą architekt odniósł swoje największe sukcesy zawodowe.

 "Dzieła Stanisława Deńko są taką przestrzenną egzystencjalną refleksją. Czytelnym, pięknym językiem przestrzeni pytają o Niebo i Ziemię, o Trwanie i Przemijanie. Wydają się zadawać te ważne pytania, które musi zadawać architektura, gdy ma być humanistyczną dziedziną sztuki" 

Do najważniejszych projektów i realizacji w dorobku architekta zalicza się budynek siedziby Ambasady Polski w New Delhi w Indiach (projekt - wygrany konkurs w 1973 r.) wraz z prof. Witoldem Cęckiewiczem, oddanej do użytku w roku 1977 (na zdjęciu).

Najważniejsze projekty i realizacje architekta po 2000 roku: rozbudowa Terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach (we współpracy z biurem architektonicznym APA – Czech, Duliński, Wróbel), Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (projekt wyłoniony w inwestorskim konkursie architektonicznym), a także wielokrotnie nagradzane budynki mieszkalne, w tym budynek przy ul. Fabrycznej w Krakowie (nagroda SARP), budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Kazimierza Wielkiego w Krakowie, projekt domu mieszkalnego przy ul. Wodociągowej w Krakowie, budynek mieszkalny jednorodzinny w Burowie.  W roku 2006 „Wizja” Sp. z o.o nawiązuje współpracę z biurem nsMoonStudio i w ramach IQ Konsorcjum realizuje przy autorskim udziale Stanisława Deńko zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Angel City przy ul. Pawiej w Krakowie; budynek biurowy dla siedziby KPT w Czyżynach; budynek biurowy Alma Tower przy ulicy Pilotów oraz najbardziej znaną realizację - Centrum Archiwizacji Sztuki Tadeusza Kantora – Muzeum Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie (I Nagroda w konkursie międzynarodowym; nominacja do Nagrody im. Miesa van der Rohe).


GDZIE?: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek III, 1 piętro, galeria Centrum Designu Gdynia
KIEDY?: do 28 września od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00