ppnt gdynia | centrum designu

Podaj dalej. Design, nauczanie, życie

Zapraszamy na spotkanie z Ewą Satalecką, autorką książki „Podaj dalej. Design, nauczanie, życie”  – wywiadu-rzeki z Krzysztofem Lenkiem. Wydarzenie odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia 25 kwietnia o 18:00.

Krzysztof Lenk jest wybitnym polskim grafikiem i wykładowcą specjalizującym się w projektowaniu informacji. W fascynującej rozmowie z Ewą Satalecką, doświadczoną wykładowczynią i kuratorką, opowiada o dzieciństwie w wojennej Polsce, swoich pasjach – teatrze i literaturze, a także o wieloletniej pracy projektanta i wykładowcy. Z książki wyłania się postać człowieka wielu talentów – erudyty, znakomitego gawędziarza, pedagoga z powołania, a przede wszystkim twórcy, dla którego projektowanie jest sposobem patrzenia na świat i rozumienia procesów, jakie w nim zachodzą. 

Podczas spotkania zapytamy autorkę o kulisy powstawania książki, przebieg rozmowy z Krzysztofem Lenkiem i liczne anegdoty zawarte w treści. Rozmowę uzupełni dyskusja o sposobach pracy twórców i edukacji projektowej, do której zaprosiliśmy czynnych grafików z doświadczeniem w nauczaniu – Anitę Wasik i Mateusza Żywickiego

Jesteś studentem i potrzebujesz wskazówek, jak rozpocząć pracę zawodową w branży projektowej? Pracujesz jako grafik lub projektant i szukasz motywacji do dalszego działania? Chciałbyś realizować zlecenia, rozwijając swoje umiejętności i jednocześnie nie tracić własnego „ja”? A może po prostu uwielbiasz design i interesuje cię, jak naprawdę wygląda życie zawodowe projektantów? 
Porozmawiajmy o tym! 

Spotkanie poprowadzi Magdalena Kalisz ze Sztuki Wyboru. Rozmowom towarzyszyć będzie ciepła herbata. 


  • gdzie: PPNT Gdynia, budynek III, parter, sala kinowa | al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
  • kiedy: 25 kwietnia, 18:00 
  • organizatorzy: PPNT Gdynia | Centrum Designu
  • partnerzy: Wydawnictwo  Karakter | Sztuka Wyboru 
  • wstęp wolny   

Ewa Satalecka – projektantka, dziekan wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej akademii technik Komputerowych w Warszawie, wykłada typografię. Jest organizatorką i kuratorką licznych wystaw, warsztatów, wykładów i międzynarodowych konferencji poświęconych zagadnieniom projektowania graficznego i komunikacji wizualnej. Wykłada gościnnie na uczelniach zagranicznych w tym: Aalto University, Helsinki; Rhode Island School of Design, Providence (USA); MIT, MassArt, Boston (USA) oraz na międzynarodowych konferencjach. Jest też autorką licznych artykułów poświęconych projektowaniu graficznemu i redaktorką książek poświęconych typografii. Od wielu lat tworzy scenografię do spektakli teatralnych i koncertów muzycznych. 

Anita Wasik
– adiunkt na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzi Pracownię propedeutyki projektowania książki oraz Pracownię projektowania dla kultury. Projektantka graficzna, specjalizująca się w projektowaniu dla instytucji kultury. Zajmuje się tworzeniem identyfikacji, wystawiennictwem, a także projektowaniem książek i katalogów. Współpracuje m.in. z Teatrem Miniatura w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, Instytutem Kultury Miejskiej, Festiwalem Literacki Sopot czy Muzeum Emigracji w Gdyni. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów na plakat. www.facebook.com/anitawasikdesign/
 

Mateusz Żywicki
- projektant graficzny, animator kultury, wykładowca. Absolwent wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku gdzie obecnie prowadzi Pracownię Projektowania Interaktywnego. W roli projektanta, organizatora i kuratora współtworzy Stowarzyszenie Traffic Design w Gdyni, które działa na rzecz poprawy estetyki przestrzeni publicznej. Współorganizator i projektant festiwalu Traffic Design oraz projektu Re:design – projektowania i tworzenia szyldów dla lokalnych rzemieślników. Współzałożyciel kulturalnej placówki tuBAZA w Gdyni, w której prowadzi pracownię sitodruku i organizuje warsztaty popularyzującę tę technikę. Aktywny projektant w dziedzinie grafiki użytkowej: brandingu i projektowania na potrzeby internetu.
 

Magdalena Kalisz
- współtwórczyni gdańskiej Sztuki Wyboru, współautorka subiektywnych przewodników "Ogarnij Miasto", organizatorka wydarzeń kulturalnych, właścicielka i kuratorka galerii Sztuka Wyboru. Współpracowała z F5, Twoim Stylem, Futu Paper, Natemat.pl, Podróże.pl i Fathers.pl.