ppnt gdynia | centrum designu

Noeonowy witacz Gdyni

Tej jesieni w Gdyni pojawi się nowy neonowy witacz stworzony przez Stowarzyszenie Traffic Design i kolektyw projektowy Typy. Realizacja znajdzie się na dachu budynku o nazwie Batory, zlokalizowanego przy ul. Kaczewskiej 20. 

Neon ma pełnić zarówno funkcje reprezentacyjne, orientacyjne, jak i wizerunkowe. Będzie to kontynuacja działań projektowych prowadzonych przez Stowarzyszenie m.in. na stacji Redłowo SKM. Witacz będzie widoczny zarówno dla użytkowników węzła komunikacyjnego, jakim jest skrzyżowanie Alei Zwycięstwa i ulicy Stryjskiej, jak i kierowców oraz pasażerów SKM.  

"Ponieważ Redłowo to dynamicznie rozwiająca się dzielnica chcieliśmy zrealizować projekt, który będzie nie tylko modnym miejskim dodatkiem, ale również stanie się punktem spotkań oraz realizacją integrującą lokalną społeczność - tłumaczy Monika Domańska, ze Stowarzyszenia Traffic Design - W okolicy dominują nowe budynki i biurowce. W ciągu ostatnich 15 lat klimat dzielnicy zmienił się diametralnie. Chcielibyśmy tym neonem połączyć historię tego miejsca i jego mieszkańców oraz obecny, nowoczesny wymiar tej przestrzeni.”  

Projekt powstanie w oparciu o konsultacje z mieszkańcami budynku, którzy zgodzili się współfinansować koszty oświetlania neonu. W ciągu dnia z daszku Batorego będzie spoglądał mural, który w nocy uzupełni światło neonu. Wernisaż projektu planowany jest na listopad 2016.

Projekt wyłoniony został na podstawie Otwartego Konkursu Ofert na zadania z zakresu kształtowania przyjaznej przestrzeni publicznej. Finansowany jest z Budżetu Miasta Gdyni.