ppnt gdynia | centrum designu

Smak Przedmiotu na EXPO 2015

Po ubiegłorocznym sukcesie na targach designu w Mediolanie gdyńska wystawa „Smak Przedmiotu” wróciła do stolicy Lombardii. O tym jak wygląda – i smakuje! – innowacyjne zestawienie prac pomorskich projektantów z ich kulinarnymi interpretacjami można było się przekonać w Pawilonie Polskim podczas Tygodnia Pomorskiego na EXPO 2015.

Tekstylny pokrowiec ocieplający rośliny versus cynamonowe jadalne pianki. Dekoracyjny stalowy grzejnik i rozgrzewający imbir. Dziecięca drewniana układanka, do której poprzez swoją fakturę nawiązują plasterki korzenia pietruszki. To przykłady intrygujących zestawień, jakie pokazuje wystawa „Smak Przedmiotu”. Projekt przygotowany przez Centrum Designu Gdynia i Grupę Projektową Razy2 prezentuje 12 przedmiotów użytkowych – dzieł pomorskich projektantów. Każdy obiekt – krzesło, lampa, rower i inne – zyskał swoją kulinarną metaforę wykreowaną przez Rafała Wałęsę, szefa kuchni gdyńskiej restauracji Sztuczka.  

Efekty pokazane zostały podczas Tygodnia Pomorskiego - od 1 do 7 czerwca - na EXPO 2015 w Mediolanie. Dzięki potrawom przygotowanym na miejscu przez kucharza restauracji Sztuczka, odwiedzający mogli odbierać nowoczesne formy nie tylko za pomocą wzroku i dotyku, ale też smaku i zapachu. Tę kreatywną ekspozycję po raz pierwszy zaprezentowano w ubiegłym roku na Milan Design Week. Obejrzało ją wtedy ponad trzysta tysięcy osób. Wystawa była później pokazywana na Gdynia Design Days i Łódź Design Festival. Kilka dni temu wróciła do Mediolanu, by jako wizytówka innowacyjnego pomorskiego trafić do jeszcze szerszego grona odbiorców.  


Wystawa designu to gdyński wkład w obecność Trójmiasta na EXPO 2015. Podczas Tygodnia Pomorskiego w Pawilonie Polskim można było również zobaczyć wystawę luksusowych wyrobów z bursztynu, która do Włoch pojechała z Gdańska. Sopot zaś zamienił strefę wypoczynkową obok Pawilonu w sopocką plażę z atrakcjami dla starszych i młodszych oraz muzyką na żywo.  


Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Partner: