ppnt gdynia | centrum designu

Jesienny festiwal nad morzem „Formy Towarzyskie”

Już tej jesieni orłowska plaża i park Kolibki staną się scenerią interaktywnych projektów i sensorycznych spotkań. 20 września rusza festiwal „Formy Towarzyskie”. Czekaja nas warsztaty, gra miejska, projekcje filmowe, spacery oraz mini plener fotograficzny. 

Jak wskazują rankingi, najszczęśliwsi ludzie w Polsce mieszkają w Trójmieście. Nie powinno to nikogo dziwić – kto nie chciałby mieszkać nad morzem? W pogoni za codziennymi sprawami mieszkańcy zapominają jednak o znajdujących się na wyciągnięcie ręki złotych plażach, nadmorskich lasach i parkach. Po sezonie wakacyjnym wybrzeże pustoszeje, od czasu do czasu goszcząc pojedynczych spacerowiczów. Za sprawą gdyńskiej fundacji Mozi, w nadmorskich okolicznościach pojawią się interaktywne instalacje artystyczne, kształtujące przyjazną przestrzeń publiczną. Interaktywne projekty będą stanowiły bazę do integracji odwiedzających Orłowo, a swoją ciekawą formą zachęcą do aktywnego wypoczynku. Uczestnicy festiwalu na nowo odkryją piękno i kojącą moc nadmorskiej codzienności. Wystarczy wybrać się na spacer.…
Na potrzeby festiwalu zaprojektowano trzy interaktywne formy przestrzenne: świetlną, dźwiękową i widokową. Stworzą one malowniczy spacerowy szlak, pozwalający na nowo odkryć urodę Orłowa. Obiekty te zaprojektowane zostały w sposób zrównoważony, z poszanowaniem specyfiki tkanki miejskiej nadmorskiej dzielnicy. Dzięki organicznym kształtom, minimalistycznej formie i stonowanym barwom harmonijnie wtopią się w zastany krajobraz, przyczyniając się do estetyzacji przestrzeni publicznej. Nie będą konkurować z architekturą ani z naturalnym pięknem nadmorskich terenów, ale staną się swego rodzaju soczewką, pozwalającą docenić i dogłębniej poznać otoczenie. Interakcja pomiędzy odbiorcami a instalacjami opierać się będzie na najprostszych gestach i aktywnościach, angażujących różne zmysły.
„Formy Towarzyskie” w nienachalny sposób zachęcą do eksploracji martwych poza sezonem wakacyjnym obszarów Gdyni, stając się lubianym przez mieszkańców i
turystów, atrakcyjnym wizualnie elementem miejskiej przestrzeni, powszechnie kojarzonym z Orłowem.
Pierwszym punktem na festiwalowej trasie będzie nieregularna, rozproszona forma świetlna. Rozpięta pomiędzy drzewami na skraju parku, będzie reagować na dźwięk i ruch zbliżających się do niej spacerowiczów rozświetlając leśną ścieżkę.
Forma dźwiękowa umieszczona zostanie na plaży. Rolą tej uformowanej na kształt wielkoskalowej muszli instalacji będzie kondensowanie dźwięków morskiego wybrzeża: szumu morza, krzyku mew, skrzypiącego piasku. Zachęcając do wsłuchania się w otoczenie, forma dźwiękowa pozwoli doświadczyć nadmorskiego tu i teraz, wyciszyć się i zrelaksować. Posłuży nie tylko do nasłuchiwania, ale także do zaznaczania swojej obecności w przestrzeni.
Ostatnia z festiwalowych instalacji – forma widokowa – zachęci do obserwacji i kontemplacji nadmorskich widoków. Dzięki specjalnej soczewce, umieszczona na podwyższeniu podłużna kapsuła umożliwi podziwianie detali krajobrazu w zupełnie nowych, niedostępnych na co dzień okolicznościach.

W trakcie festiwalu Fundacja MOZI zaprasza do udziału w warsztatach dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz projekcjach filmowych. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, zapisy prowadzone są na stronie www.formytowarzyskie.pl

gdzie? Zespół pałacowy w Kolibkach i plaża w Orłowie   
kiedy? 20.09 – 24.11.2019

Projekt realizowany w ramach otwartego konkursu ofert dla podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego o wsparcie lub powierzenie zadań z zakresu wdrażania dobrych praktyk projektowych w 2019 roku.  

Organizator:

Partner: