ppnt gdynia | centrum designu

„Iloczyny” integrują na Bulwarze

W trakcie Gdynia Design Days 2016 na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego stanęła nowa instalacja miejska. „Iloczyny“ Izabeli Bołoz to trzeci, po „Zielonych Pagórkach“ i „Długim Pikniku“, punkt na trasie gdyńskiego szlaku rekreacyjnego Trawa do Rzeczy. 

Oficjalne otwarcie „Iloczynów“ odbyło się 30 lipca podczas pikniku Trawa do Rzeczy, któremu towarzyszyły warsztaty i zajęcia z jogi. Barwna instalacja wpisała się w nadmorski krajobraz, stając się strefą wypoczynku i rozrywki. Modułowa konstrukcja pobudza dziecięcą wyobraźnię i zaprasza do spontanicznej zabawy, podczas gdy spragnionym wytchnienia służy jako tradycyjny mebel miejski. Prototyp „Iloczynów“ powstał na potrzeby festiwalu Gdynia Design Days 2014, którego hasłem było „MIASTO+“. Izabela Bołoz wyjaśnia, w jaki sposób tożsamość miejsca wpłynęła na jej projekt:

Zainspirowała mnie modernistyczna architektura miasta, bardzo charakterystyczna dla Gdyni. Istotnymi cechami tej architektury, pozbawionej jakichkolwiek ornamentów, są forma
i geometria. Architekci często w niespodziewany sposób łączyli ze sobą bryły, jednocześnie zachowując lekkość budynków. W swoim projekcie chciałam uwydatnić zjawisko przenikania się brył, gry z geometrią.
 

„Iloczyny“, tworząc nową przestrzeń, sprzyjają swobodnej integracji, o czym świadczy pozytywny odbiór projektu, który prezentowany był na międzynarodowych imprezach np. podczas Milan Design Week 2015.
       Izabela Bołoz
Projektantka działająca na pograniczu designu, architektury i sztuki. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii, wzornictwo na Kingston University London, następnie uzyskała dyplom Design Academy Eindhoven. W 2011 roku założyła w Holandii swoje studio projektowe. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven, wykładała także w School of Form w Poznaniu.

Izabela Bołoz specjalizuje się w tworzeniu instalacji miejskich, które oprócz funkcji czysto użytkowej mają intrygować, bawić, zadziwiać odbiorców. Poetyckie i subtelne podejście łączy się w nich z mądrością i poczuciem humoru.