ppnt gdynia | centrum designu

9. edycja GDD już za nami!

25 wystaw, 80 warsztatów, wykładów, spotkań z twórcami, spacerów i projekcji filmowych, 13 000 odwiedzających. Za nami 9. edycja festiwalu Gdynia Design Days!

Jak co roku, program GDD wypełniły wydarzenia skierowane zarówno do miłośników wzornictwa -starszych, młodszych, turystów oraz mieszkańców Trójmiasta, jak i profesjonalistów. Tym razem szczególną uwagę poświęcono biznesowym aspektom projektowania. Konferencja DESIGN językiem BIZNESU oraz cykl warsztatów i wykładów Stwórz i Sprzedaj zgromadziły łącznie kilkaset zainteresowanych. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z zespołem wybitnych specjalistów, dzięki którym poznali praktyczne metody skutecznego działania w branży kreatywnej. 

Licznymi nagrodami uhonorowano młodych designerów, wkraczających dopiero na zawodową ścieżkę. Laureatką konkursu Młodzi na Start, organizowanego już od 5 lat przez redakcję ELLE Decoration oraz Centrum Designu Gdynia, została Marta Morawska-Omalecka za projekt "Dashes". Przyznano również trzy wyróżnienia i trzy „zauważenia”. W trakcie festiwalu nagrodzono także najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wręczając podwójne Grand Prix Michałowi Bilińskiemu z Wydziału Wzornictwa i Wiktorii Mrozek z Wydziału Architektury Wnętrz oraz wyróżnienia. 

Dla osób niezwiązanych na co dzień z designem festiwal okazał się doskonałą alternatywną, twórczą formą spędzania wolnego czasu. Pobudzające kreatywność zajęcia zgromadziły ponad 1000 zainteresowanych. Podczas 10 dni festiwalu amatorzy mogli wcielić się w rolę projektantów, jak również stolarzy, szewców, senselierów, krawców, garncarzy, modelarzy i farbierzy. Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji GDD – odzyskane – organizatorzy przypomnieli o dawnych technikach rękodzielniczych, przywracając je z sukcesem współczesnemu światu. 

Ideę odzyskiwania z przeszłości tego, co najlepsze, w pełni odzwierciedliła kolekcja wyrobów wyposażenia wnętrz MANUBA, przygotowana specjalnie na potrzeby festiwalu przez polskich projektantów i lokalnych rzemieślników. Powstałe w ramach współpracy produkty zostały wprowadzone do sprzedaży w limitowanej serii. Tym samym po raz pierwszy w historii GDD odwiedzający zyskali możliwość zakupu prototypów. 

Niezwykła wystawa główna Odzyskane nawiązywała do przeszłości w kontekście środowiska naturalnego, a w szczególności do nadmorskiego rodowodu Gdyni. Koncepcja kuratorska Izabeli Bołoz opierała się na zadaniu pytania o to, czym jest dla nas morze i jak możemy mądrze wykorzystać jego zasoby, zachowując jednocześnie szacunek do przyrody. Odpowiedź przyniosły zgromadzone na wystawie projekty i produkty – opakowania z agaru, pigmenty z alg, lampy wykorzystujące morskie bakterie, przedmioty dekoracyjne z odzyskanego z morskich głębin plastiku i ości ryb, butelki z wodorostów, tkaniny z meduz i inne. 

Gdynia Design Days 2016 wskazały bogate źródło inspiracji leżące w lokalnej tradycji i tożsamości miejsca. Hasło odzyskane stanowiło odwołanie do historii Gdyni, obchodzącej w tym roku swój 90. jubileusz. Już za rok okrągłą rocznicę świętować będzie sam festiwal. Co przyniesie 10 edycja GDD? Przekonamy się w lipcu 2017! 

Tymczasem powspominajmy tegoroczną edycję: https://www.youtube.com/watch?v=9VcIk9WFKBk