ppnt gdynia | centrum designu

Czy wiesz, kto zbudował Twój dom? Rozmowa o bohaterach drugiego planu sukcesów deweloperów

Zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie „Fair Building” 14 grudnia o 18:00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Naszymi gośćmi będą: Grupa Projektowa Centrala, Filip Springer oraz przedstawiciele związków zawodowych i firmy budowlanej. Wspólnie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy Polacy wiedzą, kto zbudował ich dom.  

Branża budowlana to wciąż najszybciej rozwijająca się dziedzina polskiej gospodarki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczącego budownictwa mieszkaniowego w Polsce, do września 2017 roku oddano do użytku 14967 mieszkań. W ostatnich miesiącach liczba nowych mieszkań wzrosła blisko o 40%. Ale czy większy popyt i rosnąc efektywność firm budowlanych idą w parze z bezpieczeństwem? Czy przestrzeganie przepisów BHP jest możliwe przy jednoczesnym utrzymywaniu zawrotnego tempa pracy?

Podczas rozmowy zgłębimy zagadnienie etyki w branży budowlanej. Przyjrzymy się, jak wygląda sytuacja pracowników fizycznych na budowie i jak zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat. Zastanowimy się czy takie działania jak Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie przyniosły realne skutki, a może jest to jedynie zabieg marketingowy.


Spotkanie poprowadzi Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z Grupy Projektowej Centrala.
 

Grupa Projektowa Centrala – interdyscyplinarny kolektyw twórczy realizujący projekty architektoniczne, artystyczne, edukacyjne i badawcze z zakresu ochrony i rewitalizacji dziedzictwa modernizmu oraz przekształceń miast i kreowania przestrzeni publicznej.

Filip Springer
– reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze ( „ Źle Urodzone”, „ Zaczyn”, „ Wanna z kolumnadą”, „Księga zachwytów”). Współpracuje z Gazetą Wyborczą i Polityką. 

Rafał Stoparczyk –  menadżer projektu w Skanska Property Poland, zaangażowany w organizację Tygodnia Bezpieczeństwa. Prywatnie i służbowo działa na rzecz polepszenia warunków pracy na budowach.

Arkadiusz Hiller
– operator żurawi i aktywista społeczny. Założyciel Fundacji Skytouchers, zatrudniającej operatorów żurawi wieżowych, specjalizujących się we wznoszeniu wysokich budowli. Przewodniczący Komisji Operatorów Żurawi Wieżowych Związku Zawodowego Wspólnota Pracy.


  • kiedy: 14 grudnia 2017, godz. 18:00
  • gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, budynek III, I piętro, galeria CDG
  • Wstęp wolny 
  • Obowiązują zapisy: https://fairbuildingdyskusja.evenea.pl/